Մոսկվայում ընթանում է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների հանդիպումը
Մոսկվայում իր աշխատանք է սկսել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների եռակողմ աշխատանքային խումբը։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի մամուլի քարտուղար Անդրեյ Մատվեևը «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է, որ խումբը հավաքվել է պետությունների ղեկավարների հանձնարարականով, որը տրվել է անցյալ շաբաթ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 25-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի առաջնորդների հանդիպումից հետո Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Օվերչուկն ասել էր, որ կողմերը պայմանավորվել են մեկ շաբաթից հանդիպել փոխվարչապետների մակարդակով «չլուծված խնդիրները վերացնելու համար»։
Օվերչուկը նշել էր, թե ինչ տեխնիկական չլուծված խնդիրներ են մնացել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև. «Սրանք տեխնիկական, բայց շատ կարևոր մանրամասներ են։ Խոսքը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանը հատելու ընթացակարգի մասին է։ Ինչպե՞ս է իրականացվելու սահմանային և մաքսային հսկողությունը։ Ահա այն հարցերը, որոնք փոխվարչապետները կքննարկեն մեկ շաբաթ անց Մոսկվայում»։

В Москве проходит встреча вице-премьеров РФ, Азербайджана и Армении
Трехсторонняя рабочая группа под председательством вице-премьеров Азербайджана, Армении и России начала работу в Москве.
Как сообщил "Интерфаксу" пресс-секретарь вице-премьера РФ Алексея Оверчука Андрей Матвеев, группа собралась в соответствии с поручением глав государств, которое было дано на встрече лидеров трех стран, состоявшейся на прошлой неделе в российской столице.
31 мая вице-премьер РФ Алексей Оверчук, отвечая на вопрос "Интерфакса", заявил, что вопросы, которые будут рассматриваться, касаются технических деталей, связанных с модальностью пересечения границы между Азербайджаном и Арменией.
"Речь идет о том, что на этой границе будет паспортный, таможенный и все иные виды контроля, которые существуют на международных границах", - сказал Оверчук.
Он отметил, что стороны "сегодня очень близко подошли к тому, чтобы говорить о том, что мы можем восстановить" железнодорожное сообщение между западными районами Азербайджана и Нахчываном.