Եթե պայմանագիրը ստորագրվի ներկայիս տեսքով, ապա ձեզնից կակնկալեն հրաժարվել ինքնորոշման ձեր իրավունքից, դուք կզիջեք վերահսկողությունը ձեր կյանքի, ազատության և հողի հանդեպ․ Քերոլայն Քոքս
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը նամակ է հղել՝ իր զորակցությունը հայտնելով Արցախի Հանրապետության ժողովրդին, հայտնում է Artsakhpress-ը:
Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի նամակում ասված է.
«Արցախի Հանրապետության ժողովրդին, ում նկատմամբ ես խորին ջերմություն և խորին հարգանք ունեմ:
Ես գրում եմ ձեզ այսօր, քանի որ 120 000 անմեղ քաղաքացիներ կանգնած են գոյաբանական ճգնաժամի առջև: Այժմ Արցախի հայ քրիստոնյաների նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացնելու նախադրյալներ են ստեղծվել: Ձեր ժողովուրդը, ում հանդեպ իրականացվել են ամենալուրջ միջազգային հանցագործությունները, կրել և կրում է տառապանքներ։ Ես անձամբ ականատես եմ եղել կոտորածների, վայրագությունների և բռնի տեղահանումների հետևանքներին։ Այնուամենայնիվ, աշխարհը որոշել է խուլ ձևանալ ձեր տառապանքների նկատմամբ: Նույնիսկ ձեր ամենամոտ միջազգային դաշնակիցները կա՛մ ուշադրություն չեն դարձրել, կա՛մ անտեսել են ցեղասպանության նախազգուշական նշանները: Ձեզ համար այս ամենադժվար պահին ես իմ համերաշխությունն եմ հայտնում արցախահայությանը։ Ես մեծ վստահություն ունեմ, որ դուք կկարողանաք հաղթահարել այս ճգնաժամը քաջությամբ, տոկունությամբ, զոհաբերությամբ և սիրով: Դուք ոչ միայն կգոյատևեք, այլև գեղեցկություն կստեղծեք կործանող մոխիրներից: 1990 թվականից ի վեր ես 88 անգամ այցելել եմ Արցախի Հանրապետություն: Ինձ բախտ է վիճակվել զգալ պատմության հանդեպ ձեր սերը և երաժշտության, պարի ու արվեստի հարուստ մշակույթը, և այս ամենը՝ ձեր հողի սքանչելի գեղեցկության համատեքստում՝ լեռներ, թավ անտառներ, բերրի հովիտներ և բյուրեղյա գետեր: Ես օրհնված եմ, որ հնարավորություն եմ ունեցել հանդիպելու հրաշալի մարդկանց, որոնցից շատերը Մեծ եղեռնի զոհերի անմիջական ժառանգներ են, կամ Սումգայիթում և Բաքվում հակահայկական ջարդերի և Արցախում էթնիկ-կրոնական զտումների զոհեր: Ինձ ապշեցնում է այն միասնականությունը, որով դուք կիսում եք մի պարզ ընդհանուր նպատակ՝ դա ձեր պատմական հողում խաղաղ, արժանապատիվ և անվտանգ ապրելն է: Այդ կարոտը շարունակում է լցնել իմ սիրտը...
Ես միշտ իմ մեջ կրում եմ մի երիտասարդ կնոջ մասին հիշողություն, ում 1992 թվականին հանդիպել էի Մարտակերտի հիվանդանոցում, երբ այցելել էի Մարաղա գյուղ, որը ենթարկվել էր Ադրբեջանի կողմից իրականացված ջարդին։ Գյուղում ես տեսա ադրբեջանցի զինյալների կողմից գլխատված քաղաքացիական անձանց դիեր, մարմինները՝ դեռ գետնին, մարդկանց արյունը` դեռ պատերին, հրկիզված տները դեռ մխում էին: Այն օրը, երբ ես հանդիպեցի այդ կնոջը, նա տառապում էր իր որդու և տասնչորս հարազատների մահվան ցավով, ովքեր սպանվել էին Մարաղայի ջարդի ժամանակ: Ես լաց եղա նրա հետ:
Երբ նա դադարեց լաց լինել, ես հարցրի նրան, թե արդյո՞ք ասելիք ունի, որ կցանկանար կիսել աշխարհի հետ: Նա պատասխանեց. «Ես ուզում եմ միայն շնորհակալություն հայտնել այն մարդկանց, ովքեր չեն մոռացել մեզ այս սարսափելի օրերին»: Չեմ կարծում, որ «շնորհակալություն» բառը իմ մտքով անցած կլինեին այն օրը, երբ տեսնեի, որ ընտանիքիս շատ անդամներ սպանվել են նման սարսափելի հանգամանքներում: Սա է հայ ժողովրդի արժանապատվությունը։ Եթե ես այսօր կարողանայի խոսել այդ կնոջ հետ, ես կասեի նրան. «Մենք սիրում ենք քեզ և չենք մոռացել քեզ, նույնիսկ երբ Հայոց ցեղասպանության մութ ամպը կրկին կախվել է քո երկրի լեռների վրա»:
Նախորդ պատերազմի ժամանակ ես հանդիպեցի մի հայի, ով տեսել էր հինգ տարեկան հայ աղջկա դի՝ երկու մասի բաժանված՝ կախված ծառի ճյուղից։ Նա սարսափով լաց եղավ և երդվեց վրեժ լուծել։ Հետագայում, երբ Ղարաբաղի բանակի իր ստորաբաժանումը գյուղեր էր ազատագրել, նա չկարողացավ ստիպել իրեն վնասել ադրբեջանցի երեխային։ Երբ ընթրիքի ժամանակ պատմվեց այս պատմությունը՝ հայկական խոսելաոճով, լրագրողը գովեց տղամարդուն իր մարդասիրության և արժանապատվության համար։ Ինչին նա պատասխանեց. «Արժանապատվությունը փշե պսակ է»։ Արցախցիները ոգեշնչող խիզախությամբ ու արժանապատվությամբ կրել են իրենց փշե պսակը։ Ես երբեք այնքան մտահոգված չեմ եղել Արցախի ապագայով, որքան այսօր: 2020 թվականին Թուրքիայի և նրա դաշնակից ջիհադիստ զինյալների անմիջական աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի երկու երրորդի նվաճումն ու էթնիկ-կրոնական զտումները, հայ պատանդների խոշտանգումները և սպանությունները, հետագա ռազմական ներխուժումները և Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող տարածքների օկուպացումը, Արցախի ներկայիս շրջափակումը և ամբողջ Հայաստանի նկատմամբ նրա տարածքային պահանջները վկայում են այս մռայլ իրականության մասին։ Նախադրյալներ կան Արցախի հայ քրիստոնյաների նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացնելու համար. Այնուամենայնիվ, Ցեղասպանության մասին կոնվենցիան ստորագրած երկրները` ներառյալ Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան և Միացյալ Թագավորության իմ կառավարությունը, հրաժարվել են վատթարագույնը կանխել և պաշտպանել նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն և պատժել նրանց, ովքեր պատասխանատու են դրա իրականացման համար: Թվում է, թե ոչ մի ազգ չի ցանկանում կանխել, ապահովել կամ պաշտպանել: Ինձ խորապես անհանգստացնում են տեղեկություններն այն մասին, որ միջազգային տերությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության վրա ճնշում է գործադրվում, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագրի դիմաց զոհաբերել Արցախը Ադրբեջանի Հանրապետությանը: Եթե հավատանք զեկույցներին, ապա բանակցային գործընթացում ներգրավվածներն ասում են, որ պայմանագիրը կապահովի Հայաստանի Հանրապետության սահմանները և թույլ կտա թուրքական աշխարհի հետ առևտուր բացել:
Իմ սիրելի ընկերներ,
Ինչպես դուք տեղյակ եք, խաղաղության և բարգավաճման այս խոստումները գին ունեն: Եթե պայմանագիրը ստորագրվի իր ներկայիս տեսքով, ապա ձեզնից կակնկալեն հրաժարվել ինքնորոշման ձեր միջազգային իրավունքից: Դուք կզիջեք վերահսկողությունը ձեր կյանքի, ազատության և հողի հանդեպ: Նշենք Հայոց Գերագույն Հոգևոր խորհրդի վերջին արտահայտությունը. «Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի մաս ճանաչելով՝ Հայաստանի իշխանություններն անխուսափելիորեն Արցախի մեր եղբայրներին և քույրերին կկանգնեցնեն նոր ցեղասպանության և հայրենազրկության առջև»: Եթե Ադրբեջանի կողմից խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի և հետագայում խախտվի, պատմությունը ցույց է տվել, որ միջազգային տերությունները չեն ցանկանա արձագանքել:
2020 թվականի նոյեմբերին Ռուսաստանի միջնորդությամբ հաստատված զինադադարի ժամանակ Ադրբեջանը խոստացել էր «կանգ առնել իր ներկայիս դիրքերում», սակայն նրա զինված ուժերն այդ ժամանակվանից անպատիժ առաջ են անցել նոր դիրքերում։ Ադրբեջանը խոստացել էր «ռազմագերիների փոխանակում», սակայն տասնյակ հայ զինվորականներ և քաղաքացիական անձինք շարունակում են մնալ ադրբեջանական կալանքի տակ, որոնցից շատերը արագ ենթարկվել են քրեական դատավարությունների։ Ադրբեջանը պատասխանատվության չի ենթարկվել 2020 թվականի հրադադարը խախտելու համար: Մնում է միայն կասկածել, որ ներկայիս բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված համաձայնությունը, իր ներկայիս տեսքով, չի երաշխավորի խաղաղություն արցախահայության համար։ Իմ մեծ մտավախություններից մեկը հայկական բոլոր եկեղեցիների, հուշարձանների և այլ մշակութային ու հոգևոր գանձերի ոչնչացումն է, որոնք կհայտնվեն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ 2020 թվականից ի վեր բազմաթիվ հայկական վայրեր արդեն թիրախավորվել և մեծ վնաս են կրել, այդ թվում՝ աշխարհահռչակ Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցին, Տիգրանակերտի մոտ գտնվող հնագիտական վայրը և նախորդ պատերազմի զոհերին նվիրված հուշահամալիրը։ Չպետք է մոռանալ Նախիջևանի հայկական դարավոր կրոնական վայրերի համակարգված ոչնչացումը` ներառյալ հայկական Ջուղայի գերեզմանատան վրա հարձակումը, որտեղ ադրբեջանցի զինվորները՝ զինված մուրճերով և այլ իրերով, ոչնչացրեցին հարյուրավոր ձեռակերտ խաչքարեր: Կան հիմնավոր հիմքեր ենթադրելու, որ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո Արցախում կպարտադրվի ևս մեկ «Նախիջևան»՝ ոչնչացնելով մարդկության ընդհանուր մշակութային ժառանգության անգին մասը։ Մի դաս կա Աստվածաշնչից, որ իմ մտքում եմ պահում. Հուդայի թագավորության վերջին օրերին Երեմիա մարգարեն ողբում էր, որ իր հայրենակիցներն ասում էին. «Խաղաղություն, խաղաղություն», երբ խաղաղություն չկա»։
Այդ դեպքում ազգի կեղծ խաղաղության զգացում ընդունելու հետևանքը հայրենիքի կորուստն ու օտար երկիր աքսորվելն էր։ Երբ ես փոքր երեխա էի, իմ երկիրը մեկուսացված էր և իր ամենամութ ժամանակահատվածն էր ապրում: Բրիտանիային գոյաբանական վտանգ էր սպառնում ծայրահեղ ազգայնական ցեղասպան բռնապետության կողմից: Մեր այն ժամանակվա վարչապետ Նևիլ Չեմբեռլենը ժողովրդին խոստացավ «խաղաղություն մեր ժամանակներում», բայց խաղաղություն չկար։ Նրա իրավահաջորդը՝ Ուինսթոն Չերչիլը, ստանձնեց վարչապետի պաշտոնը՝ ժողովրդին խոստանալով ոչ այլ ինչ, քան «արյուն, ծանր աշխատանք, քրտինք և արցունքներ»։ Բայց «արյան, աշխատասիրության, քրտինքի և արցունքների» աննկարագրելի գինը հանգեցրեց նրան, որ մենք այժմ վայելում ենք ազատության մեջ ապրելու մեր արտոնությունը։ Իմ հույսն ու աղոթքն է, որ բազմաչարչար հայ ազգը շարունակի պայքարել սեփական հողում խաղաղ և արժանապատիվ ապրելու հնարավորության համար։ Սա այն օրհնությունն է, որ վայելում ենք ես և իմ ընտանիքը` բոլոր բրիտանացիների հետ միասին: Այդ մեծ արտոնության համար ես խորապես պարտական եմ նրանց, ովքեր ավելի քան ութսուն տարի առաջ նախընտրեցին դիմանալ մեծ զոհաբերության, քան ընդունել խաղաղության կեղծ խոստումը: Խնդրում եմ, վստահ եղեք իմ շարունակական ամենօրյա աղոթքների և ձեր անունից իմ շարունակական քարոզչության մեջ: Ձեզանից յուրաքանչյուրը մեծ նշանակություն ունի ինձ և շատ ուրիշների համար` ամբողջ աշխարհում: Աղոթում եմ ձեզ համար, Աստծո օրհնությունը` բոլորիդ, երկար ապրեք ազատ Հայաստանում և ազատ Արցախում»:

Если договор будет подписан в его нынешнем виде, вы должны будете отказаться от своего международного права на самоопределение: Кэролайн Кокс арцахцам
Член Палаты лордов парламента Великобритании баронесса Кэролайн Кокс направила народу Республики Арцах письмо, в котором выразила свою поддержку, передает Artsakhpress.am.
письме баронессы Кэролайн Кокс говорится:
"Народу Республики Арцах, к которому я испытываю глубокую привязанность и глубокое уважение.
Я пишу вам сегодня, потому что 120 000 невинных граждан сталкиваются с экзистенциальным кризисом. Сейчас созданы предпосылки для осуществления геноцида против армян-христиан Арцаха. Ваш народ, против которого были совершены самые тяжкие международные преступления, страдал и страдает. Я лично была свидетелем последствий массовых убийств, зверств и насильственных перемещений. Тем не менее, мир решил остаться глухим к вашим страданиям. Даже ваши ближайшие международные союзники либо не обращали внимания, либо игнорировали предупреждающие признаки геноцида. В этот тяжелейший для вас момент выражаю солидарность с армянами Арцаха. Я глубоко уверена, что вы сможете преодолеть этот кризис своим мужеством, выносливостью, самопожертвованием и любовью. Вы не только выживете, но и создадите красоту из пепла разрушения. Мне сказали, что с 1990 года я была в Республике Арцах 88 раз. Мне посчастливилось испытать вашу любовь к истории и познакомиться с богатой культурой музыки, танца и искусства, и все это в контексте захватывающей дух красоты вашей земли: гор, густых лесов, плодородных долин и кристально чистых рек. Я благословлена тем, что имела возможность познакомиться с замечательными людьми, многие из которых являются прямыми потомками жертв Геноцида армян, жертв антиармянских погромов в Сумгаите и Баку и этно-религиозных чисток в Арцахе. Меня поражает единство, с которым они разделяют простую общую цель: жить в мире, достоинстве и безопасности на своей исторической земле. Эта тоска продолжает наполнять мое сердце...
Я всегда ношу с собой память о молодой женщине, с которой познакомилась в Мартакертской больнице в 1992 году, когда посетила село Марага, подвергшееся резне со стороны Азербайджана. Тем временем в селе я видела тела обезглавленных азербайджанскими боевиками мирных жителей, тела еще лежали на земле, на стенах еще была кровь людей, еще дымились сожженные дома. В тот день, когда я встретила эту женщину, она оплакивала смерть своего сына и четырнадцати родственников, погибших во время двух массовых погромов в Мараге. Я плакала вместе с ней.
Когда она перестала плакать, я спросила ее, есть ли у нее что сказать, чем она хотела бы поделиться с миром. Она ответила: "Я просто хочу поблагодарить людей, которые не забыли нас в эти страшные дни". Я не думаю, что слово "спасибо" пришло бы мне в голову в тот день, когда я увидела бы так много членов моей семьи, убитых при таких ужасных обстоятельствах. В этом достоинство армянского народа. Если бы я могла поговорить с той женщиной сегодня, я бы сказала ей: "Мы любим вас и не забыли вас, даже когда темная туча Геноцида армян вновь нависла над горами вашей страны".
Во время предыдущей войны я встретила армянина, который видел разрезанное пополам тело пятилетней армянской девочки, свисающее с ветки дерева. Он плакал от ужаса и поклялся отомстить. Позже, когда его подразделение карабахской армии заняло села, он не решился причинить вред азербайджанскому ребенку. Когда эта история была рассказана за ужином, журналист, говоря по-армянски, похвалил человека за его человечность и достоинство. На что он ответил: "Достоинство - это терновый венец". Народ Арцаха носил свой терновый венец с вдохновляющим мужеством и достоинством. Я никогда так не беспокоилась о будущем Арцаха, как сегодня. В 2020 году при непосредственной поддержке Турции и союзных ей боевиков-джихадистов завоевание Азербайджаном двух третей Арцаха и этно-религиозные чистки, пытки и убийства армянских заложников, последующие военные вторжения и оккупация территорий, принадлежащих Республике Армения, нынешняя блокада Арцаха и его территориальные претензии ко всей Армении свидетельствуют об этой мрачной реальности. Есть предпосылки для совершения геноцида армян-христиан Арцаха. Однако страны, подписавшие Конвенцию о геноциде, в том числе Соединенные Штаты, Франция и мое правительство в Соединенном Королевстве, отказались предотвратить худшее, защитить тех, кто в этом нуждается, и наказать тех, кто несет ответственность за ее выполнение. Кажется, ни одна нация не желает предотвращать, обеспечивать безопасность или защищать. Я глубоко обеспокоена информацией о том, что международные державы оказывают давление на Республику Армения, чтобы заставить пожертвовать Арцах Азербайджанской Республике в ​​обмен на так называемый мирный договор. Если верить сообщениям, участники переговорного процесса говорят, что соглашение обеспечит безопасность границ Республики Армения и позволит торговать с тюркским миром.
Мои дорогие друзья,
Как вы знаете, за эти обещания мира и процветания приходится платить. Если договор будет подписан в его нынешнем виде, вы должны будете отказаться от своего международного права на самоопределение. Вы откажетесь от контроля над своей жизнью, свободой и землей. Отметим последнее заявление Высшего Духовного Совета Армении: "Признавая Республику Арцах частью Азербайджана, власти Армении неизбежно поставят наших братьев и сестер Арцаха перед новым геноцидом и репатриацией". Если Азербайджан подпишет мирный договор, а затем нарушит его, история показала, что международные державы не захотят реагировать. Во время прекращения огня при посредничестве России в ноябре 2020 года Азербайджан пообещал "стоять на своих нынешних позициях", но с тех пор его вооруженные силы безнаказанно продвинулись на новые позиции. Азербайджан пообещал "обмен военнопленными", но десятки армянских солдат и мирных жителей остаются в заключении в Азербайджане, многие из которых быстро предстали перед уголовными судами. Азербайджан не был привлечен к ответственности за нарушение режима прекращения огня 2020 года. Можно только сомневаться, что соглашение, достигнутое в результате нынешних переговоров, в его нынешнем виде не будет гарантировать мир армянам Арцаха. Один из моих самых больших страхов – разрушение всех армянских церквей, памятников и других культурных и духовных ценностей, которые перейдут под контроль Азербайджана. С 2020 года многие армянские объекты уже подверглись нападениям и сильно пострадали, в том числе всемирно известная церковь Святого Всеспасителя Казанчецоц в Шуши, местность археологическиих раскопок возле Тигранакерта и мемориальный комплекс, посвященный жертвам предыдущей войны. Нельзя забывать о систематическом разрушении многовековых армянских религиозных объектов в Нахичевани, в том числе о разрушении армянского кладбища в Джульфе, где азербайджанские солдаты, вооруженные молотками и другими предметами, разрушили сотни хачкаров ручной работы. Есть все основания полагать, что под контролем Азербайджана в Арцахе будет навязан еще один "Нахиджеван", уничтожающий бесценную часть общего культурного наследия человечества. Есть урок из Библии, который я храню в своей памяти. В последние дни царства Иуды пророк Иеремия сетовал на то, что его соотечественники говорили: "Мир, мир", когда нет мира. В этом случае последствием принятия ложного миролюбия нации была потеря родины и изгнание в чужую страну. Когда я была маленьким ребенком, моя страна была изолирована и переживала самый мрачный период. Великобритания находилась под экзистенциальной угрозой со стороны ультранационалистической геноцидной диктатуры. Наш тогдашний премьер-министр Невилл Чемберлен обещал народу "мир в наше время", но мира не было. Его преемник Уинстон Черчилль занял пост премьер-министра, обещая народу только "кровь, тяжкий труд, пот и слезы". Но неописуемая цена "крови, тяжкого труда, пота и слез" привела к тому, что теперь мы наслаждаемся своей привилегией жить на свободе. Я надеюсь и молюсь, чтобы многострадальный армянский народ продолжал бороться за возможность жить в мире и достоинстве на своей земле. Это благословение, которым наслаждаемся я и моя семья, а также все британцы. За эту великую привилегию я в глубоком долгу перед теми, кто более восьмидесяти лет назад предпочел пойти на большие жертвы, чем принять ложное обещание мира.
Прошу, будьте уверены в моих непрерывных ежедневных молитвах и моей постоянной пропаганде от вашего имени. Каждый из вас много значит для меня и для многих других людей по всему миру. Я молюсь за вас, да благословит вас всех Бог, живите долго в свободной Армении и в свободном Арцахе".