Անտարբերությունը նշանակում է լուռ համաձայնություն տալ նրան, ինչ անում են Հայաստանի իշխանությունները․ Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը գրում է
«Արցախի հարցը համայն հայության հարցն է: Հայաստանի որևէ իշխանություն իրավասու չէ Արցախի ճակատագրին վերաբերող որոշումներ կայացնել՝ առանց արցախահայության ու համայն հայության: Այդ մասին միայն ես չեմ ասում: Այդ մասին են վկայում Հայաստանի, Արցախի և Հայկական աշխարհի տարբեր կազմակերպությունների ու անհատների, մեր եկեղեցու, և՛ Գերագույն Հոգևոր Խորհրդի, և՛ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության կողմից արվող  հայտարարությունները, որոնք դատապարտում են Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մասին Հայաստանի իշխանությունների հայտարարությունները  և նրանց պարտվողական քաղաքականությունը:
Այս ընթացքում մեկնարկել են նաև մի շարք նախաձեռնություններ, որոնց շարքում են, օրինակ, «Հայաքվե» շարժումը՝ նպատակ ունենալով հասնել նրան, որ Հայաստանի անունից Արցախն այլ պետության կազմում ճանաչողները պատասխանատվության ենթարկվեն: Վերջերս տեղեկացա բաբոնտերա կանանց նախաձեռնության մասին, որի  անդամներն իրենց պատասխանատու են զգում ու պատրաստ են ամեն ինչ անել հանուն Արցախի: Այդ նպատակով  է ստեղծվել  նաև «Արցախի անվտանգության և զարգացման  ճակատ»  հանրային շարժումը:
Բոլոր նրանց, ովքեր չեն ուզում տեսնել Արցախը Ադրբեջանի կազմում, ովքեր ուզում են, որ Արցախը մնա հայկական, ազատ, անվտանգ ու երջանիկ,  կոչ եմ անում միանալ այս  նախաձեռնություններին: Արցախում վստահաբար ժողովրդի  ճնշող մեծամասնությունը ձեր աջակցությանն է սպասում:
Մենք համոզված ենք, որ այս իրավիճակում ոչ մի հայ, անկախ նրանից՝ աշխարհի որ ծայրում է ապրում, իրավունք  չունի անտարբեր մնալ: Անտարբերությունը  նշանակում է լուռ համաձայնություն տալ նրան, ինչ անում են Հայաստանի իշխանությունները: Կա՛մ մենք ոտքի ենք կանգնում բոլորս ու միասին թույլ չենք տալիս հայկական Արցախի կորուստը, կա՛մ հարմարվում ենք ու  դառնում այն սերունդը, որն ամոթալի ժառանգություն է թողնելու հայության հետագա  սերունդներին:
Ամեն ինչ դեռ կորսված չէ, ամեն ինչ մեր ձեռքերում է, մենք միասին պետք է փորձենք անել հնարավորն ու անհնարինը՝  կասեցնելու համար այս ամոթալի ընթացքը:

Бывший государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Рубен Варданян (Ruben Vardanyan) пишет:
''Никакая власть в Армении не уполномочена решать судьбу Арцаха без арцахских армян и всего армянства. Об этом говорю не только я – об этом говорят сотни заявлений действующих в Армении, Арцахе и Армянском мире различных организаций и частных лиц, Верховного Духовного Совета, Католикосата Великого Дома Киликийского. Вдумайтесь – сотни (!) заявлений из всех уголков армянского мира осуждают признание властями Армении Арцаха частью Азербайджана,  эту пораженческую политику!
В этом ряду, например, инициатива ''Хайакве'', цель которой — привлечь к ответственности тех, кто от имени Армении признает Арцах частью другого государства. Недавно я узнал о женской инициативе с #բաբոնտերա. С целью защиты независимости Арцаха недавно создан ''Фронт безопасности и развития Арцаха''. В поддержку Арцаха сегодня выступают все, у кого есть разум и у кого есть совесть.
Призываю всех, кто не хочет видеть Арцах в составе Азербайджана, кто хочет, чтобы Арцах оставался армянским, свободным, безопасным и счастливым, присоединиться к этим инициативам. В самом Арцахе абсолютное большинство ждет вашей посильной поддержки!
Мы убеждены, что в этой ситуации ни один армянин, в какой бы части мира он ни проживал, не имеет права оставаться безразличным! Безразличие означает молчаливое согласие с позором. Согласие стать тем, кто оставил своим грядущим поколениям образец трусости и предательства, вместо образца героизма и самопожертвования.
Сегодня мы все вместе должны встать единой стеной за армянский Арцах. Потому что наши жизни, наши сердца, наши состояния принадлежат Великой Нации. Без величия которой каждый из нас в отдельности – просто никто.