Ֆուցզյան թանգարանը չինացիներին ծանոթացնում է հայկական մշակույթի հետ
Երբ Շի Չժանը, ով աշխատում է Ֆուչժոուի Ֆուցզյան թանգարանում, հյուրընկալեց Երևանի պատմության թանգարանի հայ հյուրերին և ներկայացրեց ցուցահանդեսը, նա զարմացավ՝ լսելով, որ նրանք ունեն երաժշտական ​​գործիքի տեսակ, որը շատ նման է բիլին՝ հնագույն չինական բամբուկե ֆլեյտային, NEWS.am-ի հաղորդմամբ գրում է Global China Daily-ն։
Ահա թե ինչպես է նա ծանոթացել ծիրանի ծառից պատրաստված դուդուկի հետ։ Երկու գործիքները կարող են միանման հնչյուններ հնչեցնել, և որոշ գիտնականներ կարծում են, որ հարվածը առաջացել է դուդուկից, որը Չինաստան է եկել Կենտրոնական Ասիայի հետ կապերի միջոցով:
Ահա թե ինչպես է նա ծանոթացել ծիրանի ծառից պատրաստված դուդուկի հետ։ Երկու գործիքներն էլ կարող են միանման ձայներ հնչեցնել, և որոշ գիտնականներ կարծում են, որ բիլին առաջացել է դուդուկից, որը Չինաստան է հասել Կենտրոնական Ասիայի հետ կապերի միջոցով:
Այս բացահայտումը հանգեցրեց բացահայտելու Չինաստանի և Հայաստանի մշակույթների միջև ավելի շառ նմանություններ, ինչպես նաև բարեկամություն, որն ի վերջո բերեց «19-րդ և 20-րդ դարերի հայկական մշակութային գանձերը» մշտական ​​ցուցադրությանը, որը բացվեց Ֆուցզյան թանգարանում: Ե՛վ Ֆուցզյան, և՛ Երևանի պատմության թանգարանները միավորվեցին այն կազմակերպելու համար։
Ասիայի, Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի խաչմերուկում գտնվող Հայաստանը միջմշակութային փոխանակման երկար պատմություն ունի: Ժամանակին Երևանը կարևոր կայարան էր հնագույն Մետաքսի ճանապարհի և տասը հազար մղոն թեյի ճանապարհի վրա, որը ժամանակին թեյ էր տեղափոխում Ֆուցզյան նահանգից Մոնղոլիա և Ռուսաստան 17-րդ դարից մինչև 20-րդ դարի սկիզբ:
Շատ չինացիների համար անծանոթ Հայաստանի պատմությունն ու մշակույթը պատկերացնելու նպատակով ցուցահանդեսը փորձում է բացահայտել Չինաստանի և Հայաստանի մշակույթների նմանությունները: Ցուցահանդեսի համադրող Շիի խոսքով՝ ցուցահանդեսում ներկայացված են թեյի ճանապարհի, թեյի մշակույթի և մշակութային ժառանգության այլ ասպեկտների հետ կապված արտեֆակտներ, որոնք կարևոր են երկու երկրների համար:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են բազմաթիվ հայկական տարազներ և զարդեր։ Շիի խոսքով՝ չինացիներն ու հայերը սիրում են կարմիր գույնը՝ այն համարելով բարենպաստ, և հաճախ այդ գույնի հանդերձանք են հագնում կարևոր իրադարձությունների ժամանակ, ինչպիսիք են հարսանեկան արարողությունները։ Ավելին, նրանց հագուստի բույսերը, կենդանիները և երկրաչափական նախշերը նման են որոշ չինական նախշերի։
Ցուցահանդեսում ներկայացված են ժամանակակից Չինաստանում Հայաստանի մասին վաղ հիշատակումները, որոնք տեղ են գտել «Չորս մայրցամաքների տարեգրություն»-ում` շոտլանդացի աշխարհագրագետ Հյու Մյուրեյի «Աշխարհագրության հանրագիտարանի» թարգմանության մեջ։ Գրքում արձանագրված է Հայաստանի դիրքը և նրա հատուկ տեղական արտադրանքը՝ տեքստիլ և գինի։
Գրքի թարգմանությունը հովանավորել է Ցին դինաստիայի (1644-1911) պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Զեքուն 1839 թվականին՝ ավելի լավ հասկանալու համար արևմտյան երկրները, երբ նա ղեկավարում էր ափիոնի մաքսանենգության դեմ պայքարը ներկայիս Գուանդունում:
«Ցուցահանդեսի յուրաքանչյուր հատված ներկայացնում է քաղաքակրթությունների միջև հաղորդակցությունը», - ասում է Շին: «Ե՛վ Չինաստանը, և՛ Հայաստանը հնագույն քաղաքակրթություններ են՝ ակտիվ առևտրային ու մշակութային փոխանակումներով և սերտ պատմական կապերով: Այս երկու երկրների մարդկանց միջև բարեկամությունն ու համագործակցությունը շարունակվում է մինչ օրս»։

Когда Ши Чжан, работающая в музее Фуцзянь в Фучжоу принимала  армянских гостей из Музея истории Еревана и  ознакомила их с выставкой, она была удивлена, услышав, что у них  есть тип музыкальных инструментов, очень похожих на били, древнюю китайскую бамбуковую флейту, как передает NEWS.am пишет Global China Daily.
Так она познакомилась с дудуком, сделанным из абрикосового дерева. Эти два инструмента могут издают похожие звуки, и некоторые ученые считают, что били произошли от дудука, который попал в Китай через его связи со Средней Азией.
Это открытие привело ее к обнаружению большего сходства между культурами Китая и Армении, а также к дружбе, которая  в итоге вылилась в постоянную выставку под названием ''Армянские культурные сокровища XIX и XX веков'', которая открылась в музее Фуцзянь. Оба музея Фуцзянь и Музей истории Еревана объединились для ее организации.
Расположенная на стыке Азии, Европы и Ближнего Востока, Армения имеет долгую историю межкультурного обмена. В свое время Ереван была важной станцией на древнем Шелковом пути и Чайном пути длиной в десять тысяч миль пути, по которому когда-то чай из провинции Фуцзянь доставлялся в Монголию и Россию с 17 века до начала 20 века.
С целью наглядно показать историю и культуру Армении, незнакомую многим китайцам, выставка пытается исследовать сходство между культурами Китая и Армении. По словам куратора выставки Ши, на ней представлены артефакты, связанные с Чайным путем, чайной культурой и другими аспектами культурного наследия, важными для обеих стран.
На выставке представлено много армянских костюмов и украшений. По словам Ши, китайцы и армяне разделяют любовь к красному цвету, считая его благоприятным, и часто носят красный цвет во время важных событий, таких как свадебные церемонии. Более того, растения, животные и геометрические узоры на их одежде похожи на некоторые китайские.
На выставке представлены ранние упоминания об Армении в современном Китае, которые содержатся в ''Хрониках четырех континентов'' — переводе ''Энциклопедии географии'' шотландского географа Хью Мюррея. В книге записано местонахождение Армении и ее особые местные продукты, а именно текстиль и вино.
Перевод книги спонсировал официальный представитель династии Цин (1644-1911) Линь Цзэсюй в 1839 году, чтобы лучше понять западные страны, когда он руководил борьбой с контрабандой опиума на территории нынешней провинции Гуандун.
''Каждая часть выставки показывает общение между цивилизациями'', — говорит Ши. ''И Китай, и Армения являются древними цивилизациями, с активными торговыми и культурными обменами и тесными историческими связями. Дружба и сотрудничество между людьми из этих двух стран продолжаются и по сей день''.