Երևան-Բաթումի-Երևան գնացքը կգործի հունիսի 14-ից
Հունիսի 7-ին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» և «Վրացական երկաթուղի» ընկերությունների ներկայացուցիչները Երևանում կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկել են երկու երկրների երկաթուղային կազմակերպությունների միջև առկա փոխգործակցության և առավել սերտ համագործակցության հնարավորությունները։ Կողմերը պայմանավորվել են նաև ուղևորափոխադրումների 2023 թվականի ամառային սեզոնի մեկնարկի մասին, հայտնում են ՀԿԵ-ից։
Երևան-Բաթումի-Երևան միջազգային երթուղով երթևեկությունը կսկսվի հունիսի 14-ից, իսկ տոմսերը հնարավոր կլինի գնել հունիսի 10-ից ինչպես առցանց, այնպես էլ Հայաստանի և Վրաստանի հիմնական կայարանների տոմսարկղերից: Գնացքը կշարժվի երկու օրը մեկ հաճախականությամբ։ Ընդ որում, ամառային չվացուցակի ժամանակ կչեղարկվի Երևան-Թբիլիսի-Երևան երթուղու գնացքը:
Բացի այդ, կողմերը քննարկել են 2023 թվականի 5 ամիսների ընթացքում "ՀԿԵ" ՓԲԸ-ի և «Վրացական երկաթուղի» ընկերության փոխգործակցության արդյունքները, միջազգային երկաթուղային հաղորդակցությունում կոնտեյներային գնացքների գործարկումը, միջազգային հաղորդակցությունում սակագնային քաղաքականության կատարելագործումը, ուղևորափոխադրումների կազմակերպումը, տոմսերի վաճառքի համակարգի զարգացումը և այլն:
2022 թվականի աշխատանքի արդյունքներով երկաթուղային տրանսպորտով Վրաստանի տարածքով տարանցիկ ճանապարհով Հայաստան է արտահանվել 451 հազար տոննա բեռ, Հայաստանից ներկրված բեռի ծավալը կազմել է 906 հազար տոննա ։ Նշված ժամանակահատվածում Վրաստանում գործող բեռնափոխադրողները ՀԿԵ ՓԲԸ-ի հաճախորդներին առաքել են 86,4 հազար տոննա բեռ (քվարցային ավազ, կրաքար, ամոնիումի նիտրատ, կլինկեր):
Հանդիպման արդյունքում կողմերը որոշել են շարունակել աշխատանքը բեռնատար վագոնների շրջանառության կրճատման, արագության բարձրացման, ճկուն սակագնային քաղաքականության կիրառման միջոցով երկաթուղային տրանսպորտով բեռների փոխադրումների լրացուցիչ ծավալների ներգրավման և բեռների առաքման արագության բարձրացման ուղղությամբ:

Поезд Ереван-Батуми-Ереван начнет курсировать с 14 июня
7 июня представители компаний ''Южно-кавказская железная дорога'' и ''Грузинская железная дорога'' в ходе встречи в Ереване обсудили вопросы текущего взаимодействия и возможности более тесного сотрудничества железнодорожных организаций двух стран. Стороны договорились также о начале летнего сезона пассажирского движения 2023 года.
Движение по международному маршруту Ереван-Батуми-Ереван начнется с 14 июня, а билеты можно будет купить с 10 июня как в онлайн-формате, так и в кассах основных вокзалов Армении и Грузии. Поезд будет курсировать с частотой раз в два дня. При этом на время летнего графика движения будет отменен поезд по маршруту Ереван-Тбилиси-Ереван.
Кроме того, стороны обсудили итоги взаимодействия ЗАО ''ЮКЖД'' и АО ''ГЖД'' за 5 месяцев 2023 года, вопросы курсирования контейнерных поездов в международном железнодорожном сообщении, совершенствования тарифной политики в международном сообщении и разработки нового программного обеспечения по продаже проездных документов.
По итогам работы за 2022 год железнодорожным транспортом транзитом через Грузию в Армению было экспортировано 451 тыс. тонн груза, объем импортированного из Армении груза составил 906 тыс. тонн. За указанный период грузоотправителями, осуществляющими деятельность на территории Грузии, в адрес клиентов ЗАО ''ЮКЖД'' отгружено 86,4 тыс. тонн груза (кварцевый песок, известняк, нитрат аммония, клинкер).
По итогам встречи стороны решили продолжить работу по сокращению оборота грузовых вагонов, повышению участковой скорости, привлечению дополнительных объемов перевозок грузов железнодорожным транспортом посредством применения гибкой тарифной политики и увеличения скорости доставки грузов.