Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։  Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը վկայակոչելով Թուրքիայի ԱԳՆ-ին։
«Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցության, Թուրքիայի և Հայաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման, Թուրքիայի կողմից ԱՄՆ-ից F-16 կործանիչների ձեռքբերման  և դրանց արդիականացման հարցեր, ինչպես նաև Ուկրաինայի հետ հացահատիկի համաձայնագիրը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ֆիդանը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար է նշանակվել մայիսի 28-ին գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահական ընտրություններում տարած հաղթանակից հետո։

Глава МИД Турции Хакан Фидан провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном, в ходе которого обсудил вопросы, представляющие взаимный интерес, в том числе реализацию зерновой сделки. По сообщению ТАСС об этом передает турецкое внешнеполитическое ведомство.
"В ходе переговоров были обсуждены вопросы членства в НАТО Швеции, нормализации отношений между Турцией и Арменией, Азербайджаном и Арменией, приобретения Турцией у США истребителей F-16 и их модернизации, а также зерновое соглашение с Украиной", - говорится в сообщении.
Фидан был назначен главой МИД Турции в новом кабинете министров, который был сформирован после победы 28 мая на президентских выборах действующего президента Реджепа Тайипа Эрдогана.