ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում Շոտլանդիայի Ազգային կուսակցության խոսնակ Դրյու Հենդրիին:
ՀՀ ԱԺ տարածած հաղորդագրության համաձայն, հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային մարտահրավերներին, հետպատերազմյան խնդիրներին և դրանց հետևանքներին:
Անդրադառնալով ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացվող ագրեսիային՝ հայ պատվիրակները գործընկերներին ներկայացրել են Լաչինի ճգնաժամի հետևանքները, խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունից: Այս համատեքստում կարևորվել են միջազգային գործընկերների աջակցությունը և հասցեական հայտարարությունները:
Հանդիպման ավարտին նշվել է, որ Հայաստանը կարևորում է ՄԹ հետ ապակենտրոնացված համագործակցությունը:
«Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակում համագործակցությունը լրացնում է միջպետական հարաբերություններին, և այդ համատեքստում ՄԹ փորձը չափազանց կարևոր է մեզ համար: Այս առումով խնդրում ենք դիտարկել Հայաստանի ՏԻՄ սուբյեկտների՝ Շոտլանդիայի հետ գործակցության հնարավորությունը»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:

Делегация, возглавляемая Председателем НС РА А.Симоняном, встретилась со спикером Национальной партии Шотландии в парламенте Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Дрю Хендри.
По сообщению Парламента Армении, на встрече обсуждались региональные вызовы, послевоенные проблемы и их последствия.
Коснувшсь агрессии азербайджанских вооруженных сил, армянские делегаты представили своим коллегам последствия Лачинского кризиса, необходимость защиты прав армян Нагорного Карабаха. В этом контексте отмечена важность поддержки и адресных заявлений международных партнеров.
В завершение встречи особо выделено, что Армения придает большое значение децентрализованному сотрудничеству с Соединенным Королевством.
“Сотрудничество на уровне органов местного самоуправления дополняет межгосударственные отношения, и в этом контексте для нас крайне важен опыт Соединенного Королевства. В этом аспекте просим рассмотреть возможность взаимодействия субъектов ОМС Армении с Шотландией", - подчеркнул А.Симонян.