ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է հայ-ադրբեջանական կարգավորումից Ռուսաստանին դուրս մղելու ԱՄՆ-ի փորձերի մասին
ԱՄՆ-ի նպատակն է Ռուսաստանին դուրս մղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման գործընթացից։ Այս մասին ուրբաթ «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը, փոխանցում է News.am։
«ԱՄՆ-ն, իմ գնահատմամբ, փորձում է ամեն տեղ հասնել նույն բանին. մի կողմից՝ դուրս մղել Ռուսաստանին, մյուս կողմից՝ նեոգաղութատիրական ոճով իրեն ենթարկել անկախ պետություններին, որոնք Ռուսաստանի գործընկերներն ու դաշնակիցներն են, խանգարել մեր գործընկերությանն ու դաշնակցությանը բարեկամների ու հարևանների հետ։ Դա միշտ եղել է Ամերիկայի գլխավոր խնդիրը»,-ասել է նա։
Գալուզինն ընդգծել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման անայլընտրանքայնությունը: Ընդ որում, նրա խոսքով, ՌԴ-ն դեմ չէ, որ այլ երկրներ իրենց ներդրումն ունենան հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործում: «Բայց դա պետք է լինի աջակցություն ոչ թե խոսքով, այլ գործով, և ընկած լինի այն սկզբունքային հիմնարար պայմանավորվածությունների հիմքում, որոնք ձեռք են բերվել առաջնորդների կողմից, և որոնք, ինչպես տեսնում ենք, ընդհանուր առմամբ հաջողությամբ իրականացվում են»,-ասել է նա։

МИД РФ заявил о попытках США вытеснить Россию из армяно-азербайджанского урегулирования
США ставят своей целью вытеснение России из процесса мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном. Как передает News.am, об этом заявил в пятницу замглавы МИД РФ Михаил Галузин в эфире телеканала "Россия-24".
"США, по моей оценке, пытаются везде добиться одного и того же: с одной стороны - вытеснить Россию, а с другой - подчинить себе в неоколониальном стиле независимые государства, являющиеся партнерами и союзниками России, помешать нашему партнерству и союзничеству с друзьями и соседями. В этом всегда была главная задача Америки", - сказал он.
Галузин подчеркнул безальтернативность нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном на основе трехстороннего заявления лидеров России, Армении и Азербайджана. При этом, по его словам, РФ не против, чтобы другие страны вносили свой вклад в армяно-азербайджанское урегулирование. "Но это должно быть содействие не на словах, а на деле, и лежать в русле тех принципиальных фундаментальных договоренностей, которые были достигнуты лидерами и которые, как мы видим, в целом успешно реализуются, - указал замглавы МИД РФ. - Соответственно, усилия каких-то еще посредников должны давать добавленную стоимость именно с точки зрения реализации фундаментальных документов армяно-азербайджанской нормализации".