ՀՀ-ում մետալուրգիական գործարանը կառուցվելու է բոլոր նորմերին համապատասխան․ Ադրբեջանի հայտարարությունն անհիմն է
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մետալուրգիական գործարանը կառուցվելու է բոլոր բնապահպանական նորմերին ու պահանջներին համապատասխան՝ ներպետական օրենսդրական կարգավորումների շրջանակներում, տեղեկացնում են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից։
«Գործարանի շահագործման արդյունքում շրջակա միջավայրի վրա բացասական անդրսահմանային ազդեցությանը վերաբերող Ադրբեջանի հայտարարությունն անհիմն է և որևէ կերպ չի համապատասխանում իրականությանը։ Այս բնապահպանական կեղծ ահազանգերի միակ իրական նպատակը Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացումը խոչընդոտելն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում ստանձնած միջազգային բոլոր պարտավորությունների կատարմանը», - նշված է հաղորդագրությունում։

Металлургический завод будет построен в соответствии с экологическими стандартами: заявление Азербайджана является необоснованным
Металлургический завод на территории Республики Армения будет построен в соответствии с экологическими стандартами и требованиями, в рамках внутреннего законодательства. Как передает "Арменпресс", об этом говорится в заявлении министерства окружающей среды Республики Армения.
"Заявление Азербайджана о негативном трансграничном воздействии на окружающую среду в результате эксплуатации завода является необоснованным и не соответствует действительности.
Единственная реальная цель этих экологических ложных тревог – воспрепятствовать экономическому развитию Республики Армения. Республика Армения привержена выполнению всех своих международных обязательств в области охраны окружающей среды", - говорится в заявлении.