Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահներին այլընտրանք այժմ չկա․ Կոպիրկին
Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահներին այսօր այլընտրանք չկա, «Իրավունք» թերթի հետ զրույցում ասել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, փոխանցում է Sputnik Արմենիա:
«Ես համոզված եմ, և դա Ռուսաստանի Դաշնության դիրքորոշումն է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, չնայած բոլոր կշտամբանքներին, իսկապես կատարում է իր առջև դրված խնդիրները», - ասել է Կոպիրկինը:
Նա ընդգծել է, որ խոսքը վերաբերում է ինչպես անվտանգության ապահովմանը, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության կենսագործունեության ապահովմանն աջակցելուն ու լայնածավալ էսկալացիայի կանխարգելմանը:
«Դա իրագործվում է։ Ես այսօրվա դրությամբ չեմ տեսնում մի ուժ, որը կարող էր այդ դերը կատարել Լեռնային Ղարաբաղում», - ասել է Կոպիրկինը։
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը նաև նշել է, որ եթե խոսվի հեռանկարի մասին, ապա ինչ-որ ուժեր մտցնելու համար պետք է բոլոր կողմերի համաձայնությունը։
Բացի այդ, Կոպիրկինի խոսքով, հաշվի առնելով միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների կիրառման փորձը, չարժե էյֆորիայի մատնվել տարբեր տեսակի միջազգային և այլ կառույցների խաղաղպահ առաքելություններ ներգրավելու հնարավորությունների դեպքում: Մասնավորապես, առկա է Ուկրաինայի, Հարավսլավիայի փորձը։
«Այս փորձը ցույց է տալիս, որ ինչ-որ միջազգային ներկայություն ոչ մի կերպ չի հանդիսանում առկա խնդիրների համադարման միջոց և միշտ չէ, որ նպաստում է դրանց լուծմանը»,- նշել է Կոպիրկինը։

Альтернативы миротворцам РФ в Нагорном Карабахе сейчас нет - Копыркин
Альтернативы российским миротворцам в Нагорном Карабахе на сегодняшний день нет, сказал в интервью "Иравунк" посол РФ в Армении Сергей Копыркин, передает Sputnik Армения.
"Я убежден, и это позиция Российской Федерации, что российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе при всех упреках, которые ему подчас предъявляют, действительно выполняет свои задачи", - сказал Копыркин.
Речь идет, по его словам, об обеспечении безопасности, содействии обеспечению жизнедеятельности армянского населения Нагорного Карабах, предотвращении крупномасштабной эскалации.
"Эта роль выполняется. И я, на сегодняшний день, не вижу силы, которая могла бы выполнять эту роль в Нагорном Карабахе", - сказал Копыркин.
Если же говорить о перспективе, то для введения каких-то сил нужно согласие всех сторон. Кроме того, по словам Копыркина, учитывая существующий опыт, не стоит предаваться эйфории по поводу миротворческих возможностей разного рода международных и иных структур. В частности, был опыт Украины, Югославии.
"Этот опыт свидетельствует о том, что какое-то международное присутствие отнюдь не является панацеей от существующих проблем и далеко не всегда способствуют их решению", - отметил Копыркин.