Փարիզի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է արցախցիներին հրատապ օգնության տրամադրման վերաբերյալ բանաձև
Հունիսի 5-ին Փարիզի քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է «Արցախի ժողովրդին և Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստանած արցախցիներին հրատապ օգնության  տրամադրման» վերաբերյալ բանաձև։ Այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանաձևում ընդգծվում է 2022թ․ դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախի 120000 բնակիչների՝ մնացյալ աշխարհից կտրված լինելու հանգամանքը, հղում է արվում 2020թ․ նոյեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության ճանաչման վերաբերյալ Փարիզի քաղաքային խորհրդի կողմից Ֆրանսիայի կառավարությանն ուղղված կոչ-բանաձևի ընդունմանը, Ֆրանսիայի տարբեր վարչատարածքային միավորների կողմից Արցախի բնակչությանը ցուցաբերված օգնությանը, Փարիզի քաղաքապետարանի կողմից հայ ժողովրդին ուղղված աջակցության և համերաշխության բազմաթիվ կոչերին, Երևան քաղաքի՝ Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային միությանն անդամակցությանը և կարևորվում է Փարիզ քաղաքի կողմից արցախահայությանը հերթական անգամ աջակցության տրամադրումը։
Քաղաքային խորհուրդը նշված բանաձևով նաև Փարիզի քաղաքապետին լիազորություն է տալիս կոչ անելու Ֆրանսիայի այլ վարչատարածքային միավորներին և ՖՔՄՄ-ի անդամ օտարերկրյա քաղաքներին միանալ հրատապ աջակցության այդ նախաձեռնությանը, որի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստանած արցախցիներին աջակցելը և Արցախի բնակչությանը մարդասիրական ավտոշարասյան միջոցով սնունդ հասցնելը։

Городской совет Парижа единогласно принял резолюцию о предоставлении срочной помощи арцахцам
5 июня городской совет Парижа единогласно принял резолюцию "Об оказании неотложной помощи народу Арцаха и получившим убежище в Республике Армения народу Арцаха". Об этом сообщает пресс-служба РА во Франции, передает Panorama.am.
В резолюции подчеркивается, что в результате незаконной блокировки Азербайджаном Лачинского коридора с 12 декабря 2022 года 120 000 жителей Арцаха оказались отрезанными от остального мира.
В резолюции есть отсылка к принятому обращению парижского городского совета к правительству Франции в связи с признанием Республики Арцах, оказываемой населению Арцаха различными административно-территориальными единицами Франции помощи, многочисленным призывам о поддержке, а также вновь подчеркивается солидарность мэрии Парижа с армянским народом.
Городской совет также уполномочивает мэра Парижа призвать другие административно-территориальные единицы Франции и зарубежные города, присоединиться к инициативе срочной поддержки, цель которой заключается в поддержке арцахцев, нашедших убежище в Республике Армения и доставить продовольствие народу Арцаха посредством гуманитарной колонны.