Թուրքիայի նախագահն է պատրաստվում եթե ոչ արդեն, ապա այսօր կամ վաղն այցելել Բաքու, և իրենց ԱԳ նախարարը չէր կարող բացակայել երկրից. Արման Եղոյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների` հունիսի 12-ին Վաշինգտոնում նախատեսված երկկողմ հանդիպման հետաձգման պատճառ կարող է լինել Թուրքիայի նախագահի այցը Բաքու։ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը, փոխանցում է Sputnik-ը։
«Իմ ենթադրությունն այն է, որ իրենք հյուր ունեին այս օրերին, մասնավորապես` Թուրքիայի նախագահն է պատրաստվում եթե ոչ արդեն, ապա այսօր կամ վաղն այցելել Բաքու, և իրենց ԱԳ նախարարը չէր կարող բացակայել երկրից։ Իմ տրամաբանական հետևությունը դա է»,– նշեց Եղոյանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք հետաձգման պատճառ կարող էր լինել այն, որ «համաձայնեցնելու հարցեր կային», Եղոյանը նշեց` 21-րդ դարում ենք ապրում, կարելի է հարցերը նաև հեռախոսով համաձայնեցնել։

Арман Егоян считает, что переговоры в Вашингтоне были отложены из-за визита президента Турции в Баку
Депутат фракции "Гражданский договор" Национального собрания РА Арман Егоян считает, что причиной переноса переговоров глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне является то, что министр иностранных дел Азербайджана не мог отсутствовать в стране во время визит президента Турции в Баку.
Как сообщает "Арменпресс", такую ​​точку зрения Егоян высказал на брифинге с журналистами в Национальном Собрании. "Я предполагаю, что в эти дни у них был гость. Президент Турции совершит сегодня визит в Баку. На мой взгляд, их министр иностранных дел не мог в эти дни отсутствовать в стране", - сказал Егоян.
Арман Егоян не располагает информацией о новых датах встречи. Очередной раунд переговоров между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне был отложен по просьбе Азербайджана. Очередной раунд переговоров с участием министров иностранных дел Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова должен был состояться в Вашингтоне 12 июня.