Ռուսաստանի երեք մարզերում դպրոցներում հայոց լեզու է դասավանդվում․ ՌԴ լուսավորության նախարար
Ռուսաստանի երեք մարզերում դպրոցներում հայոց լեզու է դասավանդվում։ Այս մասին հունիսի 13-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռուսաստանի լուսավորության նախարար Սերգեյ Կրավցովը։
Նա պարզաբանեց, որ դա տեղի է ունենում նաև Ռոստովի մարզում, որտեղ բնակվում են հայեր, և աշակերտներն ըստ ընտրության հայերեն են սովորում։
Նախարարը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել այդ գործընթացին։ Նա տեղեկացրեց, որ ռուսական օրենսդրությամբ Ռուսաստանում հնարավորություն կա սովորելու այդ թվում հայոց լեզու։ «Կարևորն այն է, որ դա բխի երկու երկրների շահերից։ Մեր հետաքրքրություններն ընդհանուր են, որպեսզի երեխաները ստանան գիտելիքների մտահորիզոն, դաստիարակվեն և զարգացնեն աշխարհն ու մեր երկրները»,-նշեց Կրավցովը։

Министр просвещения России: В школах трех регионов страны изучается армянский язык
В трех регионах России есть школы, где изучается армянский язык. Об этом в беседе с журналистами 13 июня заявил министр просвещения России Сергей Кравцов, передает news.am.
Он пояснил, что это в том числе происходит в Ростовской области, где компактно проживают армяне, и ученики по выбору изучают армянский язык.
Министр выразил готовность поддерживать данный процесс.  Он сообщил, что по российскому законодательству в России есть возможность изучать, в том числе армянский язык. "Главное, чтобы это исходило из интересов двух стран. Интересы у нас общие, чтобы ребята получали кругозор знаний, были воспитанными и развивали мир и наши страны", –  подчеркнул Кравцов.