Մենք Հայաստանի կողքին ենք. Ֆրանսիայի արտգործնախարարը ելույթ է ունեցել Եվրախորհրդարանում
Ոչ մի երկիր Հայաստանի համար այնքան ջանք չի գործադրում, որպեսզի արդար խաղաղության հասնի, որքան Ֆրանսիան։ Եվրոպական խորհրդարանում «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները և Լեռնային Ղարաբաղում ու Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը» թեմայով քննարկման ժամանակ այս հայտարարությունն է արել Ֆրանսիայի արտգործնախարար Կատրին Կոլոննան՝ պատասխանելով ֆրանսիացի եվրապատգամավորի համապատասխան հարցին, փոխանցում է Sputnik Արմենիա-ն։
«Մենք Հայաստանի կողքին ենք իր հարևան (Ադրբեջանի. խմբ) հետ արդար խաղաղության հասնելու համար: Ոչ մի երկիր այդ հարցում նրանց այդքան աջակցություն չի ցուցաբերում, որքան մենք։ Մենք Հայաստանի կողքին ենք արդար խաղաղության հասնելու համար, ինչի մասին են վկայում նախագահի (Էմանուել Մակրոնի. խմբ) գործադրած ջանքերը», - ասել է Կոլոննան։
Այս համատեքստում նա հիշեցրել է Հայաստանի վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հնգակողմ հանդիպումը, որը կազմակերպվել էր Ֆրանսիայի նախագահի ակտիվ միջնորդությամբ: Կոլոննան խոսել է նաև բարձր մակարդակի հանդիպման մասին, որը պետք է տեղի ունենա հուլիսի 21-ին Բրյուսելում՝ նշելով ԱՄՆ գործընկերների ակտիվ մասնակցությունը, որոնց հետ Ֆրանսիան սերտորեն համագործակցում է (այս հարցի շուրջ):
«Մենք Հայաստանին աջակցում ենք նաև, երբ խոսքը վերաբերում է գետնի վրա լարվածության նվազեցմանը։ Հիշեցնեմ, որ ապրիլին ես անձամբ մեկնեցի տարածաշրջան, որպեսզի օգնեմ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին խաղաղ համաձայնության գալ»,– նշել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարը։
Կոլոննան ընդգծել է, որ Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է նաև հունիսի 1-ին Քիշնևում քննարկված մի շարք հումանիտար հարցերի, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հարցում օգնություն ցուցաբերելու առումով:
«Այն անօրինական է, քանի որ Միջազգային դատարանն այդ մասին որոշում է կայացրել այս տարվա փետրվարի 22-ին։ Ինչպես տեսնում եք, մենք Հայաստանի և հայերի կողքին ենք, տիկին պատգամավոր», - իր ելույթը եզրափակել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարը։

Мы рядом с Арменией для достижения справедливого мира - глава МИД Франции
Ни одна страна не прилагает столько усилий для достижения справедливого мира для Армении, как Франция. Как передает Sputnik Армения, об этом в ходе обсуждения в Европарламенте на тему "Отношения между Арменией и Азербайджаном и ситуация в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре" заявила глава МИД Франции Катрин Колонна, отвечая на вопрос французского евродепутата о том, какую помощь страна оказывает Армении.
"Мы рядом с Арменией для достижения справедливого мира с ее соседом [Азербайджаном]. Ни одна страна не оказывает двум странам такую поддержку в этом вопросе, как мы. Мы рядом с Арменией для достижения справедливого мира, о чем свидетельствуют усилия, прилагаемые президентом [Эммануэлем Макроном]", - сказала Колонна.
В этом контексте она напомнила о пятисторонней встречи премьер-министра Армении, президента Франции, канцлера Германии, председателя Европейского совета и президента Азербайджана, организованной при активном посредничестве президента Франции. Колонна также сообщила о встрече на высшем уровне, которая должна пройти 21 июля в Брюсселе, отметив активное участие партнеров из США, с которыми Франция "находится в тесной координации" [по этому вопросу].
В качестве инструмента снижания напряженности Колонна отметила действующую в Армении миссию ЕС, которая, по ее словам, во многом была создана усилиями Франции, и которая "очень способствуют дезэскалации".
Кроме того, министр подчеркнула, что "Франция рядом с Армений" и в плане оказания помощи по ряду гуманитарных вопросов, которые обсуждались в Кишиневе 1 июня, так же как по вопросу нелегального блокирования Лачинского коридора.
"Он незаконен, поскольку так постановил Международный суд 22 февраля текущего года․ Как вы видите, мы рядом с Арменией и армянами, мадам депутат", - подчеркнула в заверешение своей речи Колонна.
23 апреля Азербайджан перекрыл мост на реке Хакари при въезде в Лачинский коридор и установил КПП. В результате отрезанными от Республики Армения оказались карабахские села Ехцаох, Хин Шен, Мец Шен, Лисагор. В целом Лачинский коридор, связывающий Республику Армения с Нагорным Карабахом, продолжает оставаться закрытым с декабря 2022 года.