Երեկո՝ ի աջակցություն Հայաստանի և Արցախի. Փարիզում կայացել է «Հայաստանը՝ կյանքի ճանապարհ» միջոցառումը
Հայաստանին և Արցախին աջակցելու նպատակով հունիսի 28-ին Փարիզի «Գավո» համերգասրահում տեղի է ունեցել «Հայաստանը՝ կյանքի ճանապարհ» (Arménie, la route de la vie) խորագրով ուշագրավ երեկոն:
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը հայտնում է, որ դեսպանության, Արցախի ներկայացուցչության և «Արցախի բարեկամների» խմբի նախաձեռնությամբ կազմակերպված եզակի երեկոյին Արցախի՝ արդեն 200 օր շարունակվող շրջափակման մասին ահազանգելու նպատակով ֆրանսիացի մոտ երկու տասնյակ արվեստի գործիչ բարձրաձայնել են աշխարհից մեկուսացված արցախահայության խոսքը և նրանց հուզիչ նամակների ընթերցման միջոցով հանդիսատեսին են ներկայացրել արցախահայերի՝ գոյաբանական մարտահրավերներով լեցուն առօրյան ու նրանց ապրումները։
Շուրջ 1000 հոգանոց լեփ-լեցուն դահլիճում բացման խոսքով հանդես եկավ Ֆրանսիայում Արցախի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։ Արցախահայերի հուզառատ նամակներն ընթերցեցին ֆրանսիացի անվանի արվեստագետներ Արիան Ասկարիդը, Վալերի Կարսենտին, Ռոմեն Ռոնդոն, Գվենդոլին Գուրվենեկը, Մելանի Բերնիեն, Ան Լը Նին, Կամիյ Կլարիսը, Մայա Սենսան և Ալիքս Բենեժեկը։
Երեկոյի ընթացքում որպես բանախոսներ հանդես եկան նաև ֆրանսիացի մի շարք անվանի մտավորականներ և գրողներ, որոնց թվում էին հանրահայտ գրող, փիլիսոփա և ճանապարհորդ Սիլվեն Տեսոնը, «Le Figaro» ամսագրի խմբագրի տեղակալ, լրագրող Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնը, գրող, ռազմական լրագրող, Մարդու իրավունքների հարցերով Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Օլիվիե Վեբերը, գրող, փիլիսոփա Պասկալ Բրուկները, ֆրանսահայ անվանի ռեժիսոր Ռոբերտ Գեդիկյանը։
Մտավորականներն ահազանգ հնչեցրեցին Ադրբեջանի կողմից շուրջ 200 օր շարունակվող շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված աղետալի վիճակի և այն սպառնալիքների կապակցությամբ, որոնց Արցախի ժողովուրդն այսօր առերեսվում է։ Նրանք իրենց համերաշխությունը հայտնեցին հայ ժողովրդին՝ ընդգծելով շրջափակումն անհապաղ վերացնելու և արցախահայության՝ իր հայրենի հողի վրա անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքը երաշխավորելու նպատակով միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը։
Երեկոյի ընթացքում երաժշտական կատարումներով հանդես եկան թավջութակահար Աստղիկ Սիրանոսյանը, երգչուհի Աննա Շեդիդը և Madame Monsieur խումբը։
Միջոցառման ավարտին ամփոփիչ ելույթով հանդես եկավ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը։ Նա երախտագիտություն հայտնեց ֆրանսիացի մտավորականներին և արվեստի գործիչներին՝ ի աջակցություն Հայաստանի և Արցախի նրանց աննախադեպ համախմբվածության և համերաշխության համար։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար տիկին Ժաննա Անդրեասյանը, Ֆրանսիայի խորհրդարանի զույգ պալատների Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբերի նախագահներ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը և Անն-Լորանս Պետելը, Արցախի հետ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Պուպոնին, Ազգային ժողովի պատգամավորներ և Սենատի անդամներ, տարածքային և քաղաքային իշխանությունների ղեկավարներ, Ֆրանսիայի մշակութային և հանրային գործիչներ, մի քանի տասնյակ լրագրողներ, հայկական համայնքային կազմակերպությունների ղեկավարներ։

В Париже прошел вечер содействия Армении и Арцаху: ''Армения: дорога жизни''
В парижском концертном зале ''Гаво'' прошел замечательный вечер под названием ''Arménie, la route de la vie'' (Армения: дорога жизни), призванный выразить содействие Армении и Арцаху.
Как передает ''Арменпресс'', посольство РА во Франции сообщает, что на вечере, организованном по инициативе посольства, представительства Арцаха и группы ''Друзья Арцаха'' для повышения осведомленности о блокаде Арцаха, которая продолжается уже 200 дней, около двух десятков деятелей культуры Франции, читая трогающие душу письма отрезанных от мира арцахских армян, представили зрителям их повседневную жизнь, полную вызовов их существования, и их чувства.
Со вступительной речью выступил представитель Республики Арцах во Франции Ованнес Геворкян. В зале присутствовало около 1000 человек. Письма арцахских армян читали известные деятели: Ариан Аскарид, Валери Карсенти, Ромен Рондо, Гвендолин Гурвенек, Мелани Бернье, Анн Ле Ни, Камиль Кларис, Майя Сенса и Аликс Бенежек.
В качестве спикеров вечера выступили известные французские интеллектуалы и писатели, в том числе известный писатель, философ и путешественник Сильвен Тессон, заместитель главного редактора журнала ''Фигаро'', журналист Жан-Кристоф Бюиссон, писатель, военный журналист, бывший министр по правам человека Франции, посол Оливье Вебер, писатель, философ Паскаль Брукнер, известный  режиссер с армянскими корнями Роберт Гедикян.
Интеллигенция Франции выразила тревогу в связи с катастрофической ситуацией, сложившейся в Арцахе в результате 200-дневной блокады со стороны Азербайджана, и угрозами, с которыми сегодня сталкивается народ Арцаха. Они выразили свою солидарность с армянским народом, подчеркнув необходимость немедленной отмены блокады и гарантии права арцахских армян жить безопасно и достойно на своей родной земле.
На вечере выступили виолончелистка Астхик Сираносян, певица Анна Шедид и группа Madame Monsieur.
В конце мероприятия с заключительной речью выступила посол РА во Франции Асмик Толмаджян. Она выразила благодарность французским интеллектуалам и художникам за их беспрецедентное единство и солидарность в поддержку Армении и Арцаха.
На мероприятии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, председатели групп дружбы Франция-Армения двух палат парламента Франции Жильбер-Люк Девиназ и Анн-Лоранс петель, председатель Круга дружбы с Арцахом Франсуа Пупони, депутаты Национального собрания и члены Сената, руководители региональных и городских властей, культурные и общественные деятели Франции, несколько десятков журналистов, руководители армянских общинных организаций.