Արցախից 15 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան
Հուլիսի 3-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 8 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 2-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 81  հիվանդ,  10  բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК 15 больных перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 3 июля, 15 пациентов ЗАО ''Республиканский медицинский центр'' министерства здравоохранения Республика Арцах вместе с сопровождающими перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста, сообщает Минздрав Арцаха.
Предусматривается, что в течение дня 8 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, вместе с сопровождающими вернутся на машинах МККК в Арцах.
26 детей проходят стационарное лечение в медобъединении ''Аревик'', двое находятся в отделении неонатологии и реанимации.
81 пациент проходит стационарное лечение в ЗАО ''Республиканский медицинский Центр'', 10 пациентов находятся в реанимационном отделении, шесть из них в крайне тяжелом состоянии.