Փաշինյանը Սահմանադրության օրվա առթիվ հանդես է եկել ուղերձով
Հուլիսի 5-ին նշում ենք Սահմանադրության օրը, որը մեր պետական տոնացույցում առանցքային նշանակություն ունի:
Սեպտեմբերի 21-ն արտահայտում է անկախ պետություն ունենալու մեր կամքն ու վճռականությունը, և ըստ էության, մեր պետության ծննդյան օրն է, իսկ հուլիսի 5-ն այն մասին է, թե ինչպիսին է, կամ ինչպիսին պետք է լինի մեր պետությունը:
Հենց պետության մասին ընդհանրական և ռազմավարական պատկերացումների մասին է Սահմանադրությունը, պետության առանցքային մեխանիզմների գործունեության, մարդու և քաղաքացու իրավունքների ու պարտականություններին մասին:
Սահմանադրությունը բոլոր մարդկանց, կազմակերպությունների, պետական կառույցների հարաբերությունների մասին է և երկրում որևէ անհատի, խմբի, կազմակերպության և կառույցի գործունեությունը չի կարող հակասել Սահմանադրությանը: Այստեղից էլ բառը՝ սահմանա/դրություն: Այն ցույց է տալիս պետության և անհատի գործունեության թույլատրելիի սահմանը:
ՀՀ գործող Սահմանադրությամբ պետական կառույցներն իրավունք ունեն անել այն, ինչ նրանց թույլատրված է Սահմանադրությամբ և օրենքներով, մարդն իրավունք ունի անել այն, ինչը չի հակասում Սահմանադրությանը և օրենքներին, այսինքն արգելված չէ: Մեր երկրում հենց այս սկզբունքի վրա է հիմնված իրավակարգը և թույլ տվեք ասել, այսօր հենց այս սկզբունքի վրա է հենված մեր իրականությունը: Այդ իրականությունն, իհարկե, իդեալական չէ: Բայց այսօր քաղաքական և տնտեսական բոլոր իրավունքները հասանելի են բոլոր մարդկանց, ինչպես վայել է ժողովրդավարության երկրին: Սա մի արդյունք է, որն այլևս չի նկատվում, որովհետև դարձել է սովորական և այն, որ դարձել է սովորական, թերևս ամենամեծ արդյունքն է:
Սահմանադրական իրականության ապահովման ոլորտում մեր ամենամեծ մարտահրավերները մնում են արտաքին անվտանգությունը (խաղաղությունը և/կամ արտաքին սահմանա/դրությունը) և անառարկելիորեն վստահելի դատական համակարգը: Վստահելի բոլորի համար. և՛ Կառավարության, և՛ ընդդիմության, և՛ հանրության:
Դատաիրավական համակարգում ունենք էական առաջընթաց, որն արտահայտվում է հետևյալով. այսօր որևէ անմեղ մարդ չի կարող մեղադրական վճռի արժանանալ, անհարկի ձերբակալվել կամ կալանավորվել: Այսօր որևէ մեկն իրեն չի կարող համարել օրենքից վեր: Բոլոր մարդիկ իրապես հավասար են օրենքի առջև:
Այլ բան, որ դատաիրավական համակարգը միշտ չէ, որ պատշաճ արագությամբ ու արդյունավետությամբ է արձագանքում իրավախախտումների դեպքերին: Հանրային և պետական նշանակություն ունեցող բազմաթիվ դատաքննություններ երբեմն օբյեկտիվ, երբեմն սուբյեկտիվ պատճառներով տարիներով շարունակվում են՝ առաջացնելով արդարացի հանրային տարակուսանք: Քաղաքացիական և վարչական իրավահարաբերությունների ոլորտում նույնպես տարակուսելի իրադարձությունների ականատեսն ենք դառնում:
Բայց դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների մեր վճռականությունը որևէ կերպ սասանված չէ: Բարեփոխումներն ընթանում են դանդաղ, բայց առանց դադարի, որովհետև դա է արդյունքի հասնելու միակ երաշխավորված ճանապարհը:
Արտաքին անվտանգության ոլորտի մեր խնդիրները հայտնի են յուրաքանչյուրիդ ու այստեղ մենք լրջագույն մարտահրավերներ ունենք: Միևնույն ժամանակ, համոզված եմ, որ Կառավարության որդեգրած խաղաղության օրակարգն այլընտրանք չունի, որովհետև խաղաղությունն է մեր ինքնիշխանության և անվտանգության ամենավստահելի գործոնը:
Խաղաղության օրակարգի իրագործումը երաշխավորված չէ այն պարզ պատճառով, որ կախված չէ միայն մեզնից, բայց որ մենք բոլոր լեգիտիմ ջանքերը պետք է գործադրենք խաղաղության հասնելու համար, նույնպես ակնհայտ է և աներկբա: Այս իմաստով՝ առանցքային են Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման պատշաճ մեխանիզմների ստեղծումը և Հայաստանի Հանրապետության՝ 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականության ճանաչումը:
Մեր երկրի Սահմանադրության համաձայն՝ Հայաստանը սոցիալական պետություն է: Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ ՀՀ-ում սոցիալական ոլորտի ահռելի փոփոխություններ են տեղի ունեցել: 2018 թվականից ի վեր նվազագույն կենսաթոշակն ավելի քան կրկնապատկվել է, միջին կենսաթոշակն աճել է 22 տոկոսով, բազային կենսաթոշակն աճել է 50 տոկոսով: 2018-ից ի վեր Հայաստանում ստեղծվել է 170 հազար աշխատատեղ, աշխատավարձի ֆոնդն ավելի քան կրկնապատկվել է, միջին ամսական աշխատավարձն աճել է շուրջ 57 տոկոսով, նվազագույն աշխատավարձն աճել է ավելի քան 36 տոկոսով, պետպատվերով քաղաքացիներին մատուցված առողջապահական ծառայությունների թիվը կրկնապատկվել է:
Սոցիալական և մյուս ոլորտներում մեր վարած քաղաքականությունների առանցքային նպատակը մարդու բարեկեցությունն ու երջանկությունն է, որը նույնիսկ ամենադժվար պահին մենք չպետք է կորցնենք որպես ուղենիշ:
Կարդացեք ՀՀ Սահմանադրությունը. այն ոչ երկար, բայց բովանդակային փաստաթուղթ է, որի ընթերցումն օգտակար է յուրաքանչյուրի համար, որովհետև շատ դեպքերում քաղաքացիները դժվարություններ ունենում են իրենց իրավունքները չիմանալու պատճառով:

Послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Дня Конституции
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня Конституции.
5 июля мы отмечаем День Конституции, который занимает ключевое место в нашем календаре государственных праздников.
21 сентября отражает нашу волю и решимость иметь независимое государство и, по сути, является днем рождения нашего государства, а 5 июля отражает то, какое наше государство или каким оно должно быть.
Конституция – она об общих и стратегических представлениях о государстве, о функционировании ключевых механизмов государства, о правах и обязанностях человека и гражданина.
Конституция касается отношений всех людей, организаций, государственных структур, и деятельность любого индивида, группы, организации и структуры в стране не может противоречить Конституции. Отсюда и слово (на армянском языке слово "конституция" состоит из корней "установление" и "граница" - ред.). Она устанавливает границы допустимого в деятельности государства и индивида.
Согласно действующей Конституции Республики Армения, государственные учреждения имеют право делать то, что им позволено Конституцией и законами, человек имеет право делать то, что не противоречит Конституции и законам, т.е. то, что не запрещено. В нашей стране правопорядок построен именно на этом принципе, и, позвольте сказать, сегодня именно на этом принципе основана наша действительность. Эта действительность, конечно, не идеальна. Однако сегодня все политические и экономические права доступны всем людям, как это и подобает демократической стране. Это результат, который отныне не замечается, поскольку он стал обыденностью, и тот факт, что он стал обыденностью, является, пожалуй, самым важным результатом.
Нашими самыми большими вызовами в обеспечении конституционной реальности остаются внешняя безопасность (мир и/или внешние границы) и, несомненно, заслуживающая доверия судебная система. Заслуживающая доверия для всех: и для правительства, и для оппозиции, и для общественности.
У нас в судебной системе есть значительный прогресс, который выражается в следующем: сегодня ни один невиновный человек не может быть осужден, незаслуженно арестован или задержан. Сегодня никто не может считать себя выше закона. Все люди действительно равны перед законом.
Другое дело, что судебно-правовая система не всегда реагирует на дела о правонарушениях с должной скоростью и эффективностью. Многие процессы общественного и государственного значения иногда по объективным, а иногда и по субъективным причинам продолжаются годами, вызывая справедливое общественное недоумение. Мы также становимся свидетелями вызывающих недоумение явлений в сфере гражданских и административных правоотношений.
Однако наша решимость реформировать судебно-правовую систему никоим образом не поколебалась. Реформы идут медленно, но неуклонно, потому что это единственный гарантированный путь к достижению результатов.
Наши проблемы в сфере внешней безопасности известны каждому из вас, и здесь мы сталкиваемся с очень серьезными вызовами. В то же время, уверен, что принятая правительством повестка мира не имеет альтернативы, поскольку мир является самым надежным фактором нашего суверенитета и безопасности.
Реализация повестки мира не гарантирована по той простой причине, что она зависит не только от нас, однако очевидно и неоспоримо и то, что мы должны приложить все легитимные усилия для достижения мира. В этом контексте ключевое значение имеет создание надлежащих механизмов для обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха и признания территориальной целостности Республики Армения площадью 29 тыс 800 кв. км.
Согласно Конституции нашей страны, Армения является социальным государством. Считаю важным подчеркнуть, что в социальной сфере Республики Армения произошли огромные изменения. С 2018 года минимальная пенсия увеличилась более чем в два раза, средний размер пенсии увеличился на 22%, а размер базовой пенсии увеличился на 50%. С 2018 года в Армении создано 170 тысяч рабочих мест, фонд зарплаты увеличился более чем в два раза, среднемесячная заработная плата увеличилась примерно на 57%, минимальная заработная плата увеличилась более чем на 36%, количество медицинских услуг, оказанных гражданам в рамках государственного заказа, увеличилось вдвое.
Ключевой целью нашей политики в социальной и других сферах является благополучие и счастье человека, и даже в самую трудную минуту мы не должны терять эти ориентиры.
Читайте Конституцию Республики Армения: это небольшой, но содержательный документ, чтение которого полезно для каждого из вас, поскольку во многих случаях у граждан возникают трудности именно из-за незнания своих прав.