Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 17 բուժառու
Այսօր Արցախի Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 17 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 15 բուժառուների ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 44 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 87  հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը` ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Из Арцаха в Армению доставили 17 больных
17 пациентов из ЗАО ''Республиканский медицинский центр'' Министерства здравоохранения Арцаха вместе с сопровождающими 7 июля доставили в специализированные медицинские центры Армении при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста.
В течение дня направленные на лечение в Армению в рамках государственного заказа 15 пациентов вместе с сопровождающими вернутся на машинах МККК в Арцах.
В медобъединении ''Аревик'' Арцаха 44 детей проходят стационарное лечение, 5 из них находятся в отделении неонатологии и реанимации.
В ЗАО ''Республиканский медицинский центр'' Арцаха стационарное лечение проходят 87 больных, 5 пациентов находятся в реанимационном отделении, 4 из них - в крайне тяжелом состоянии.