Բայդենն Էրդողանին հայտնել է, որ Թուրքիային F-16-երի մատակարարումը բխում է ԱՄՆ շահերից
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հուլիսի 9-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում ասել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Թուրքիային F-16 կործանիչների մատակարարումը բխում է ամերիկյան շահերից։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Բայդենի ինքնաթիռում՝ Մեծ Բրիտանիա ուղևորվելիս, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը։
Ըստ պաշտոնյայի՝ Բայդենը վերահաստատել է Թուրքիային F-16-եր մատակարարելու գործընթացին իր աջակցությունը։
«Նախագահ Բայդենը հետևողական կերպով հստակ ասել է, որ իր համոզմամբ՝ Դաշինքի և ԱՄՆ-Թուրքիա երկկողմ հարաբերությունների համար այս վաճառքն առաջ տանելն իմաստ ունի, բխում է մեր շահերից», - նշել է Սալիվանը։
Սալիվանը նաև հայտնել է, որ երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են Կիևին տրամադրվող ռազմական օգնությունը և պայմանավորվել են հանդիպել ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում, որը տեղի կունենա հուլիսի 11-12-ը Վիլնյուսում: Կողմերը նաև քննարկել են ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցության հարցը։

Байден заявил Эрдогану, что поставка F-16 Турции соответствует интересам США
Президент США Джо Байден заявил в воскресенье в телефонном разговоре турецкому лидеру Реджепу Тайипу Эрдогану, что поставка Соединенными Штатами Турции истребителей F-16 отвечает американским интересам. Как передает ТАСС об этом сообщил помощник хозяина Белого дома по национальной безопасности Джейк Салливан на брифинге для журналистов, который состоялся на борту самолета Байдена, отправившегося в Великобританию.
Комментируя ситуацию вокруг поставки Анкаре истребителей, советник американского лидера отметил: "Байден четко и последовательно [во время переговоров] заявил, что он считает, что для альянса [НАТО] и для двусторонних американо-турецких отношений <...> продажа [F-16] целесообразна. Это в наших интересах".
Салливан также сообщил, что главы двух государств обсудили военную помощь Киеву и условились провести встречу на полях саммита НАТО, который пройдет в Вильнюсе 11-12 июля. "Что касается предстоящего саммита НАТО, пока мы летели, у Байдена была возможность поговорить с президентом Турции Эрдоганом. Это была беседа продолжительностью 45 минут - 1 час. Они говорили о ряде вопросов, связанных с предстоящим саммитом [НАТО] <...>. Они также говорили о членстве Швеции [в альянсе] и условились, что у них будет возможность встретиться в Вильнюсе", - добавил он. Помощник главы государства отметил, что лидеры двух стран также обсуждали ситуацию на Украине.