30-100 հազար դրամ տուգանք` ՀՀ պետական դրոշի նկատմամբ պահանջները խախտելու դեպքում
ՀՀ կառավարությունն առաջարկում է սահմանել 30-100 հազար դրամի տուգանք անխտիր բոլորին, եթե խախտեն ՀՀ խորհրդանիշներից մեկի` դրոշի նկատմամբ պահանջները։ ԱԺ արտահերթ նիստին հայտարարեց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը` ներկայացնելով «Դրոշի մասին» և «Վարչական իրավախախտումների մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը, փոխանցում է Սպուտնիկը։
Նախարարությունն առաջարկում է դրոշի նկատմամբ պահանջների խախտումները պատժելի դարձնել բոլոր դեպքերում` անկախ նրանից` այն բարձրացված է պետական շենքի վրա, թե տեղադրված է մեկ այլ վայրում։ Ըստ նախագծի` կարգի պահպանմամբ մշակույթ ստեղծենք մեր պետական խորհրդանիշների նկատմամբ հարգանքի։
«Դրոշը պետք է լինի ամբողջական, չգունաթափված և մաքուր, գետնից 2.5 մետր բարձրության վրա։ Պահանջները չկատարելու դեպքում կսահմանվի 30-50 հազար դրամ տուգանք հասարակ քաղաքացիների, իսկ 70-100 հազար դրամ տուգանք` պաշտոնատար անձանց համար»,– ընդգծեց փոխնախարարը։
Ըստ նրա` վարչական պատասխանատվության տակ չեն ընկնում այն անձինք, որոնք պետական դրոշը տեղադրել են աշխատասենյակներում, փակցրել են մեքենաների վրա։
Միաժամանակ Հարությունյան զգուշացնում է` եթե մշակութային, սպորատային, կրթական այլ հաստատություններում կամ համայնքային կառույցներում դրոշի նկատմամբ պահանջների խախտումներ արձանագրվեն, ապա դա կարող է հանգեցնել ընդհուպ մինչև աշխատանքային պայմանագրի լուծման։

Предусмотрена ответственность за нарушение требований к Флагу РА
11 июля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсужден в первом чтении пакет проектов о внесении поправок в закон "О Флаге РА" и в Кодекс РА об административных правонарушениях.
Как передает Парламент Армении, по вопросу выступила основной докладчик заместитель министра юстиции А.Арутюнян, подчеркнувшая, что реализация предъявляемых требований будет способствовать признанию обществом Флага РА среди государственных символов и формированию уважительного отношения к нему.
Замминистра отметила, что предлагаемым дополнением в Кодекс РА об административных правонарушениях на физических или юридических лиц налагаются штрафы при нарушении требований к Флагу РА.
Докладчик проинформировала, что физические или юридические лица будут оштрафованы на 30-50 тыс. драмов, а должностные лица – на   70-100 тыс.
А.Арутюнян отметила, что в проекте уточняется круг субъектов, привлекаемых к административной ответственности за указанное правонарушение. Полномочия отведены Полиции РА вместо Административного суда.
Докладчик остановилась и на других нововведениях пакета, сообщила также о внесенных технических правках.