Թուրքիան նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմ չէ․ ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ ԼՂ-ում խաղաղապահների մասին
Թուրքիան 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմ չէ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսքերը Լեռնային Ղարաբաղից ռուս խաղաղապահների դուրսբերման ժամկետների մասին, փոխանցում է Sputnik Արմենիա։
Հուլիսի 12-ին Վիլնյուսում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովից հետո Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վստահություն է հայտնել, որ մինչև 2025 թվականը ռուս խաղաղապահները կլքեն Լեռնային Ղարաբաղը: Նա համոզված է, որ «Ռուսաստանը հավատարիմ կմնա այդ պայմանավորվածությանը»։
«Անկարան Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմ չէ։ Հենց այդ փաստաթղթի հիման վրա է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տեղակայվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմը։ Եվ հենց այդ փաստաթղթում են ուրվագծվում ինչպես զորախմբի գտնվելու ժամկետները, այնպես էլ հերթական հնգամյա ժամկետով դրա հնարավոր երկարաձգման պարամետրերը», - նշել է ռուս դիվանագետը։
Նա հիշեցրել է, որ խաղաղապահները շարունակում են կարևոր կայունացնող դեր կատարել Լեռնային Ղարաբաղում: Նրանց հիմնական գործառույթը հրադադարի ռեժիմի պահպանումն է։
Ռուս դիվանագետն ասել է, որ հաշվի առնելով տարածաշրջանում պահպանվող լարված իրավիճակը, զորախմբի գործունեությունն էլ ավելի պահանջված է։
«Հարավային Կովկասում խաղաղության պահպանումը բխում է ինչպես Ադրբեջանի և Հայաստանի, այնպես էլ տարածաշրջանի մյուս երկրների, այդ թվում՝ Թուրքիայի շահերից», - ավելացրել է Զախարովան:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը կարևորել է նաև Աղդամի շրջանում ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի համակարգված աշխատանքը:

Турция – не сторона заявления от 9 ноября: Захарова о сроках пребывания миротворцев в НК
Турция не является стороной заявления от 9 ноября 2020 года, сказала официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя слова Реджепа Тайипа Эрдогана о сроках вывода российских миротворцев из Нагорного Карабаха, передает Sputnik Армения.
12 июля после саммита глав государств стран-членов НАТО в Вильнюсе президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил уверенность, что к 2025 году российские миротворцы покинут Нагорный Карабах. Он убежден, что "Россия останется приверженной этой договоренности".
"Анкара не является стороной заявления России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года. Именно на основе этого документа в зоне нагорно-карабахского конфликта был размещен российский миротворческий контингент. И именно в этом документе очерчены как сроки пребывания контингента, так и параметры его возможного продления на очередной пятилетний период", – отметила российский дипломат.
Она напомнила, что миротворцы продолжают выполнять важную стабилизирующую роль в Нагорном Карабахе. Основная их функция – поддержка режима прекращения огня.
С учетом сохраняющейся в регионе напряженной ситуации, деятельность контингента еще более востребована, сказала российский дипломат.
"Поддержание мира на Южном Кавказе отвечает интересам как Азербайджана и Армении, так и других стран региона, включая Турцию", - добавила Захарова.
Представитель МИД РФ также отметила слаженную работу совместного российско-турецкого центра в Агдамском районе.