Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հրատապ կերպով հասցեագրվեն. ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
Հուլիսի 27-ին կայացած ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը հանդես է եկել ելույթով՝ մասնակից պետությունների առաքելությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների ուշադրությունը հրավիրելով Ադրբեջանի կողմից շուրջ 8 ամիս շարունակ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախում արագորեն վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի և վերջին զարգացումների վրա։
Դեսպան Պապիկյանը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ հունիսի 15-ից շարունակվող Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական շրջափակումը, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով մարդասիրական մատակարարումների խափանումը, հանգեցրել են սննդի, դեղորայքի, վառելիքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասիորի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծվել է մարդասիրական աղետալի իրավիճակ։
ՀՀ առաքելության ղեկավարը շետել է Արցախի 120 000 ժողովրդի անհատական և կոլեկտիվ հիմնարար իրավուքնների համատարած խախտումների առնչությամբ ԵԱՀԿ և նրա գործադիր կառույցների կողմից համապատասխան անհրաժեշտ քայլերի կարևորությունը, ինչպես նաև միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի և նրա իշխանությունների նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտությունը՝ ստիպելու կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներով սահմանված պարտավորությունները։
Դեսպանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հրատապ կերպով հասցեագրվեն՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում՝ միջազգային ներգրավվածության և հստակ երաշխիքների ապահովմամբ։

Вопрос прав и безопасности армян Нагорного Карабаха необходимо срочно разрешить: постоянный представитель РА в ОБСЕ
Постоянный представитель Армении при ОБСЕ Армен Папикян выступил на состоявшемся 27 июля заседании Постоянного совета ОБСЕ, обратив внимание глав миссий и представителей государств-участников на все обостряющийся гуманитарный кризис в Арцахе в связи с незаконным блокированием Азербайджаном Лачинского коридора в течение примерно 8 месяцев и с последними событиями.
Как передает ''Арменпресс'', со ссылкой на сообщение МИД РА, посол Папикян, в частности, подчеркнул, что продолжающаяся с 15 июня полная блокада Нагорного Карабаха, в том числе срыв поставок гуманитарной помощи посредством Международного комитета Красного Креста, привели к острой нехватке продовольствия, медикаментов, топлива и других товаров первой необходимости, в результате  в Нагорном Карабахе сложилась катастрофическая гуманитарная ситуация.
Глава миссии РА подчеркнул важность необходимых шагов, предпринятых ОБСЕ и ее исполнительными структурами в связи с повсеместными нарушениями индивидуальных и коллективных основных прав 120-тысячного населения Арцаха, а также необходимость санкций против Азербайджана и его властей, чтобы заставить их выполнять обязательства, установленные решениями Международного суда.
Посол подчеркнул, что права и безопасность армянского народа Нагорного Карабаха необходимо срочно решать в рамках международного механизма, с обеспечением международного участия и четких гарантий.