Դեսպան Արմեն Ղևոնդյանը Ղազախստանի ԱԳ փոխնախարարին է ներկայացրել Արցախում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը
Հուլիսի 31-ին Ղազախստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Ղևոնդյանը հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Երմուխամբետ Կոնուսպաևի հետ։
Ղազախտանում ՀՀ դեսպանությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը դեսպան Ա․Ղևոնդյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի գրեթե 8 ամիս շարունակվող արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը։ Նախարարի տեղակալ Ե․Կոնուսպաևը տեղեկացվել է ս․թ․ հունիսի 15-ից բոլոր տեսակի իրականացվող հումանիտար մատակարարումների դադարեցման, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության կողմից, ինչպես նաև Հայաստանի Կառավարության կողմից Լեռնային Ղարաբաղ հատկացված հումանիտար բեռների առաքման արգելափակման մասին։ Ընդգծվել է, որ պաշտոնական Բաքվի ապօրինի գործողությունները հստակ միտված են պաշարված բնակչության համար կյանքի հետ անհամատեղելի պայմանների ստեղծմանը, որոնք, իրենց հերթին, կհանգեցնեն Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների։
Նախարարի տեղակալ Ե․Կոնուսպաևը իրազեկվել է նաև Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետի մոտ Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչների կողմից ս․թ․ հուլիսի 29-ին անհետաձգելի բուժման նպատակով Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգման մասին։
Հանդիպմանն ընդգծվել է միջազգային հանրության հստակ ազդակն Ադրբեջանին՝ ապահովել ստանձնած պարտավորություններն ու կատարել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները՝ Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների ու բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժի վերաբերյալ:

Посол Армении встретился с Заместителем главы внешнеполитического ведомства Казахстана
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Республике Казахстан Армен Гевондян провел встречу с Заместителем Министра иностранных дел Республики Казахстан ермухамбетом Конуспаевым․
На встрече посол А.Гевондян представил усугубляющийся в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис, спровоцированный Азербайджаном вследствие почти 8-месячной блокады Лачинского коридора. Заместитель Министра е.Конуспаев проинформирован о прекращении с 15 июня текущего года всех гуманитарных поставок, осуществляемые в том числе посредством Международного комитета Красного Креста, а также о блокировании Азербайджаном доставки в Нагорный Карабах выделенного Правительством Армении гуманитарного груза. Отмечено, что противоправные действия официального Баку имеют четкую тенденцию создать для осажденного населения несовместимые с жизнью условия, что, в свою очередь, приведут к этническим чисткам в Нагорном Карабахе․
Заместитель Министра е.Конуспаев также был осведомлен по факту похищения представителями пограничной службы Азербайджана у незаконно установленного в Лачинском коридоре КПП 68-летнего Вагифа Хачатряна, который 29 июля 2023 года намеревался в сопровождении МККК въехать в Армению для получения неотложной медицинской помощи.
Была подчеркнута важность четкой реакции международного сообщества, с целью достижения выполнения Азербайджаном своих договорных обязательств, а также положений юридически обязывающих решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля сего года об обеспечении беспрепятственного передвижения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.