Ըմբիշ Սահակ Հովհաննիսյանը՝ ԱՊՀ երկրորդ խաղերի չեմպիոն
Բելառուսական Սոլիգորսկ քաղաքում օգոստոսի 5-ին կայացել են ԱՊՀ խաղերի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի մրցումները։ 67 կգ քաշային Սահակ Հովհաննիսյանը մեկնարկել է 1/8-րդ եզրափակչից, որտեղ հաղթել է Տաջիկստանի ներկայացուցչին, ապա շանս չի տվել թուրքմեն մրցակցին, կիսաեզրափակչում Հովհաննիսյանը դիտարժան գոտեմարտում հաղթել է ադրբեջանցի Մամադլիին, իսկ եզրափակչում 4:2 հաշվով պարտության է մատնել Ռուսաստանի երիտասարդական առաջնության չեմպիոն և մեծահասակների փոխչեմպիոն Մուսլիմ Իմադաևին։ Հովհաննիսյանի նվաճած մեդալն առաջինն էր Հայաստանի հավաքականի համար՝ ԱՊՀ խաղերում։
Հայաստանի հավաքականից բրոնզե մեդալի է արժանացել Սամվել Գրիգորյանը (82 կգ)։ Փոքր եզրափակչում նա 24 վայրկյանում հաղթել է տաջիկ մրցակցին։ Հունահռոմեական ոճի ըմբիշներն ավարտել են իրենց ելույթները՝ երկու մեդալով։
Օգոստոսի 5-ին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում կայացել է նաև ԱՊՀ 2-րդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Մարզիկների շքերթին մասնակցել են 23 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Հայաստանի հավաքականը: Հայաստանի պատվիրակության դրոշակակիրը եղել է աթլետ Ալեն Բաղրումյանը:
ԱՊՀ 2-րդ խաղերին Հայաստանը ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ մասնակցում է մեծաքանակ պատվիրակությամբ: 140-ից ավելի պատանի և երիտասարդ մարզիկներ Հայաստանի մարզական պատիվը կպաշտպանեն բռնցքամարտ, ազատ և հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ, ձյուդո, կարատե, ատլետիկա, լող, ծովափնյա վոլեյբոլ, սամբո, նետաձգություն, հրաձգություն, խոտի հոկեյ, մարմնամարզություն և վոլեյբոլ մարզաձևերում:

Борец Саак Ованнисян завоевал первую медаль Армении на Играх СНГ
Как передает корреспондент "Арменпресс", в турнире по борьбе, прошедшем в городе Солигорск, армянский борец превзошел всех соперников. Ованнисян последовательно обыграл представителей Таджикистана, Туркменистана и Азербайджан.
В финале Ованнисян обыграл Муслима Имадаева со счетом 4:2, завоевав первую медаль Армении на Играх СНГ, а член сборной Армении Самвел Григорян стал бронзовым призером.
В Республике Беларусь проходят II Игры СНГ, в которых Армения участвует с большой делегацией. Более 140 юных спортсменов будут защищать спортивную честь Армении по боксу, вольной и греко-римской борьбе, дзюдо, карате, легкой атлетике, плаванию, пляжному волейболу, самбо, стрельбе из лука, стрельбе, хоккею на траве, гимнастике и волейболу.
II Игры СНГ пройдут в 11 городах различных регионов Беларуси. Цель нового формата - расширить географию турнира и популяризировать спорт в разных уголках страны. В частности, соревнования пройдут в Минске, Борисове, Бресте, Витебске, Гомеле, Гродно, Жлобине, Могилеве, Молодечно, Орше и Солигорске. Всего в 20 видах спорта примут участие около 5000 спортсменов из 23 стран. Церемония закрытия Игр запланирована на 13 августа.