ՄԻԵԴ-ը հայկական կողմին է փոխանցել Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ Ադրբեջանի ներկայացրած տեղեկությունները
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հայկական կողմին է փոխանցել Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ Ադրբեջանի ներկայացրած տեղեկությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, դրանք փոխանցվել են Խաչատրյանի հարազատներին:
Ադրբեջանի ներկայացրած փաստերի և դիրքորոշուման վերաբերյալ Հայաստանը կներկայացնի իր առարկությունները դատարանի սահմանած ժամկետում՝ մինչև ս.թ. օգոստոսի 16-ը:
Ադրբեջանը հուլիսի 29-ին առևանգել է ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ բուժման նպատակով Արցախից Հայաստան տեղափոխվող քաղաքացիներից մեկին՝ 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին։ Լաչինի միջանցքում տեղակայված ապօրինի անցակետում ադրբեջանցի սահմանապահները ստուգել են Արցախից Հայաստան տեղափոխվող քաղաքացիների անձնագրերը, հետո վերադարձրել են անձնագրերը, սակայն Վագիֆ Խաչատրյանի անձնագիրը չեն վերադարձրել։ Նրան ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցչի ուղեկցությամբ տարել են հարցաքննելու, իսկ որոշ ժամանակ անց ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցչին վերադարձրել են, իսկ Վագիֆ Խաչատրյանին՝ տեղափոխել Բաքու։ Բաքվում նրան շինծու մեղադրանքներ են առաջադրել՝ իբր Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ «ադրբեջանցիների նկատմամբ ցեղասպանական գործողությունների մասնակցելու համար»։

ЕСПЧ передал армянской стороне представленные Азербайджаном сведения о Вагифе Хачатряне
Европейский суд по правам человека передал армянской стороне информацию, представленную Азербайджаном о Вагифе Хачатряне.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу представителя Армении по международным правовым вопросам, они были переданы родным Хачатряна.
По представленным Азербайджаном фактам и позиции Армения представит свои возражения в установленный судом срок-до 16 августа.
Азербайджан 29 июля похитил 68-летнего Вагифа Хачатряна, одного из граждан, переезжающих из Арцаха в Армению для лечения в сопровождении МККК. На незаконном пропускном пункте в Лачинском коридоре азербайджанские пограничники проверили паспорта граждан, перемещающихся из Арцаха в Армению, затем вернули паспорта, однако паспорт ВагифаХачатряна не вернули.Его увезли на допрос в сопровождении представителя МККК, а через некоторое время вернули представителя МККК, а ВагифаХачатряна перевезли в Баку.В Баку ему предъявили сфабрикованные обвинения якобы за «участие в актах геноцида против азербайджанцев» во время Первой Арцахской войны.