Հայաստանն ու Իրանը երկարաձգել են «Գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի ժամկետը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում այսօր ստորագրվել է «գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի երկարաձգման և ծավալների ավելացման փաստաթուղթը։
Պայմանագիրը ստորագրել են Երևան ՋԷԿ ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Ղազարյանը և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նավթի փոխնախարար, գազի ազգային ընկերության տնօրեն Մաջիդ Չեգենին։
Պայմանագիրը երկարաձգվել է մինչև 2030 թվականը։
ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը շնորհավորել է կողմերին պայմանագրի երկարաձգման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այն հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների լավագույն դրսևորումներից մեկն է։ «Պայմանագրի երկարաձգումը շահավետ գործարք է երկու երկրների համար։ Պայմանագրի երկարաձգմամբ հնարավորություն է ստեղծվում ավելացնել նաև գազի ներմուծման և էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները, որը միանշանակ դրական ազդեցություն կունենա երկու երկրների տնտեսության զարգացման վրա»,-ասել է նախարար Սանոսյանը։
Մաջիդ Չեգենին իր հերթին կարևորել է պայմանագրի երկարաձգման փաստը՝ ընդգծելով, որ այն նոր զարկ կհաղորդի հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացմանը։

Армения и Иран продлили срок соглашения ''Газ в обмен на электроэнергию''
10 августа в Министерстве территориального управления и инфраструктуры РА подписали документ о продлении соглашения ''Газ в обмен на электроэнергию'' и увеличении объема поступления.
Как передает ''Арменпресс'', со ссылкой на пресс-релиз Министерства территориального управления и инфраструктуры, соглашение подписали генеральный директор ЗАО ''Ереванская ТЭЦ'' Арам Казарян и заместитель министра нефти Исламской Республики Иран, директор Национальной газовой компании Маджид Чегени.
Соглашение продлено до 2030 года.
Министр экономического и технологического развития РА Гнел Саносян поздравил стороны с продлением соглашения, подчеркнув, что оно является одним из лучших проявлений армяно-иранских дружественных отношений.
''Продление соглашения - взаимовыгодная сделка. Оно создаст возможность увеличить объемы импорта газа и экспорта электроэнергии, что, безусловно, положительно скажется на экономическом развитии обеих стран'', - сказал министр.
Маджид Чегени, в свою очередь, подчеркнул значение продления договора, признав, что он придаст новый импульс развитию армяно-иранских отношений.