ՄԻԵԴ-ը Բաքվից տեղեկություն է ստացել ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Ռաշիդ Բեգլարյանի մասին
ՄԻԵԴ-ը Բաքվից տեղեկություն է ստացել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Ռաշիդ Բեգլարյանի մասին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից՝ նշելով, որ տեղեկությունները փոխանցվել են հարազատներին:
Հիշեցնենք, որ Արցախի դատախազությունը հայտնել էր, որ 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 17-ի սահմաններում, ԼՂ Ասկերանի շրջանի Խնձրիստան գյուղի բնակիչ Ռաշիդ Արամայիսի Բեգլարյանը Շուշիի շրջանի Հին Շեն գյուղից ոտքով, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև կապն ապահովող Լաչինի միջանցքի Հակարիի կամրջին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի պահանջների խախտմամբ տեղադրված հսկիչ-անձնագրային կետը շրջանցելով՝ ՀՀ գնալու ճանապարհին, Ադրբեջանի Հանրապետության անհայտ զինծառայողների կողմից ըստ ազգային պատկանելության, Ռ. Բեգլարյանի կամքին հակառակ, բռնության գործադրմամբ գաղտնի առևանգվել է, ինչին հետևել է վերջինիս անհետանալը։

ЕСПЧ передал Еревану данные о задержанном Баку жителе Нагорного Карабаха Рашиде Бегларяне
Европейский суд по правам человека передал Армении данные о гражданине Нагорного Карабаха Рашиде Бегларяне, который находится в азербайджанском СИЗО.
Sputnik Армения связалась с пресс-секретарем представителя Армении по международным правовым вопросам Асмик Самвелян, которая подтвердила эту информацию.
Речь идет о фотографиях и информации о месте содержания.
"До 17 августа у нас есть время для представления возражений и позиции. Данные переданы родным", - сказала Самвелян.
Ранее Европейский суд по правам человека дал время Баку - до 10 августа - для предоставления информации о Рашиде Бегларяне. Гражданин Нагорного Карабаха Рашид Бегларян заблудился, оказавшись на подконтрольной Азербайджану территории. Инцидент произошел близ села Ахавно. По данным армянской стороны, 1 августа будучи нетрезвым, он сбился с пути.
В Азербайджане против него было возбуждено уголовное дело по части "незаконного пересечения границы".