Արարատ Միրզոյանը Կորեայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցությունը
Օգոստոսի 28-ին Սլովենիայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կորեայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Պակ Չինի հետ։
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգն ընդլայնելու և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները՝ պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել առկա ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու ուղղությամբ: Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ մատնանշվել են մասնավորապես առևտրատնտեսական, գիտական, կրթական, մշակութային, ինչպես նաև նորարարությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտները: Այս համատեքստում կարևորվել է Կորեայի Միջազգային համագործակցության գործակալության հետ հաստատված արդյունավետ փոխգործակցության ընդլայնումը:
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ ուշադրություն  հրավիրելով սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների սուր պակասի պայմաններում հատկապես խոցելի խմբերի՝ երեխաների, կանանց, տարեցների և խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձանց համար ստեղծված ծանրագույն մարտահրավերներին:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ոչ միայն կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների հիմնարար դրույթները, այլև Լաչինի միջանցքը փակ պահելով՝ բացահայտ անարգանք է դրսևորում Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների նկատմամբ:
Վերահաստատելով Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման հարցում հայկական կողմի հանձնառությունը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ պաշտոնական Բաքուն իր գործելաոճով խոչընդոտում է այդ ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերին:

Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Республики Корея
28 августа в Словении министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Республики Корея Пак Чином.
Стороны обсудили возможности расширения двусторонней повестки и углубления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, выразив готовность предпринять шаги для более эффективной реализации имеющегося потенциала. В качестве перспективных направлений для сотрудничества были указаны, в частности, торгово-экономическая, научная, образовательная, культурная сферы, а также инновации и высокие технологии. В этом контексте была отмечена важность расширения эффективного партнерства с Корейским агентством международного сотрудничества.
В ходе встечи были затронуты вопросы региональной безопасности.
Министр иностранных дел Армении проинформировал своего коллегу о подробностях усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, возникшем вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора Азербайджаном на протяжении уже более 8 месяцев, а также обратил внимание собеседника к крайне серьезным вызовам, созданным в особенности для особо уязвимых категорий населения: детей, женщин, пожилых людей и лиц с хроническими заболеваниями, на фоне острой нехватки продуктов питания, медикаментов и товаров первой необходимости.
Глава МИД Армении подчеркнул, что своими действиями Азербайджан не только грубо нарушает основополагающие положения международного права и прав человека, но и проявляет открытое неуважение к решениям Международного суда от 22 июля и 6 августа, продолжая блокировать Лачинский коридор.
Подтвердив приверженность армянской стороны установлению мира и стабильности на Южном Кавказе, Арарат Мирзоян подчеркнул, что официальный Баку своим образом действия препятствует усилиям Армении и международного сообщества в этом направлении.