Միասնական որոշման չենք հասել. բայց մի քանի օրում հացի խնդիրը լուծվելու է. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ԱԺ-ում ավելի քան 6 ժամ տևած խորհրդակցությունից հետո Վերածննդի հրապարակում հավաքվածներին ներկայացրել է քննարկման արդյունքները, հայտնում է NEWS.am։
Նա նշել է, որ քննարկվել է 3 հարց` անցակետից երեկ առևանգված 3 երիտասարդների ճակատագիրը, հացի խնդիրը` ճանապարհի բացման անհրաժեշտությունն ու առաջիկա օրերին իր հնարավոր հրաժարականի հարցը։
«Սով, ամեն ինչի պակաս, մահվան ամեն 3-րդ դեպք թերսնման հետևանքով է, մեր հղիները կորցնում են իրենց չծնված երեխաներին։ Ինչի՞ ենք ուշացել, դուք կարող եք վիրավորել ինձ, քննադատել, բայց ուզում եմ ներողամիտ լինեք։ Հասել ենք այս վիճակին, որովհետև հավատացել ենք բոլորին` գերտերություններին, ՄԱԿ-ին»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը` հավելելով, որ 6 ժամ տևած քննարկման արդյունքում միասնական որոշման հասնել չեն կարողացել, բայց ինքը, որպես նախագահ, պետք է տեղեկացնի, որ մի քանի օրում հացի խնդիրը լուծվելու է։
«Այսօր քննարկվել է նաև նախագահի պաշտոնում իմ մնալ-չմնալու հարցը։ Վաղը, մյուս օրը ավելի նեղ կազմով կորոշենք, եթե պետք լինի, որ ես հրաժարական տամ»,-ասել է Հարությունյանը։

Не удалось прийти к единому решению, но проблема хлеба будет решена: президент Арцаха
Президент Арцаха Араик Арутюнян после более чем 6-часового заседания в Национальном Собрании представил собравшимся на площади Возрождения в Степанакерте результаты обсуждения, передает News.am.
Он, в частности, сообщил, что обсуждены три вопроса – судьба трех молодых людей, похищенных с КПП, вопрос хлеба – необходимость открытия дороги, а также вопрос его возможной отставки.
"Голод, дефицит всего, каждый третий случай смерти связан с недоеданием, наши беременные женщины теряют неродившихся детей. Почему опоздали? Вы можете меня оскорблять, критиковать, но я хочу, чтобы вы поняли. Мы дошли до этого состояния, потому что верили всем - сверхдержавам, ООН", - заявил Арутюнян, добавив, что в результате 6-часового обсуждения не удалось прийти к единому решению, но он, как президент, должен сообщить, что проблема хлеба будет решена в течение нескольких дней.
"Сегодня был обсужден и вопрос того, быть или не быть мне на посту президента? Завтра, послезавтра мы уже в более узком составе все решим, если нужно будет, я подам в отставку", - заключил Арутюнян.