ՄԻԵԴ-ը մերժել է Հայաստանի՝ Ադրբեջանի դեմ Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ նոր ժամանակավոր միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը մերժել է Հայաստանի՝ Ադրբեջանի դեմ Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ նոր ժամանակավոր միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջը:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից հայտնում են, որ միևնույն ժամանակ Դատարանն իր որոշման մեջ նշել է, որ շարունակում է ուժի մեջ մնալ դեռևս 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին կիրառված և նույն թվականի նոյեմբերի 3-ին ընդլայնված միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը, որի ուժով Ադրբեջանը պարտավորվում է կատարել իր կոնվենցիոն պարտավորությունները։ Եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է նաև Ադրբեջանին տեղյակ պահել Վագիֆ Խաչատրյանի ընդհանուր վիճակի և ընթացող քրեական վարույթի մասին։

ЕСПЧ отклонил требование Еревана по Вагифу Хачатряну, но обязал Баку информировать о нем
Европейский суд по правам человека отклонил требование Армении о применении к Азербайджану новой временной промежуточной меры относительно Вагифа Хачатряна. Как передает Sputnik Армения, об этом сообщили в представительстве Армении по международным правовым вопросам.
Одновременно ЕСПЧ в своем решении отмечает, что продолжает оставаться в силе решение, примененное еще 29 сентября 2020 года и расширенное 3 ноября того же года. Решение обязывает Азербайджан выполнять свои конвенциональные обязательства. Европейский суд также обязал Азербайджан проинформировать об общем состоянии Вагифа Хачатряна и уголовном процессе.