Օրակարգում է միայն Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերացման խնդիրը, Երևանը չի պատրաստվում ներգրավվել որևէ այլ ճանապարհների շուրջ քննարկումներում. ԱԳՆ
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը պատասխանել է լրատվամիջոցների  հարցերին:
Հարց. Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը հերթական անգամ պնդում է, որ հուլիսի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարների և Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ կայացած եռակողմ հանդիպման ժամանակ համաձայնություն է ձեռք բերվել այլ ճանապարհներով Լեռնային Ղարաբաղ բեռների տեղափոխումն ապահովելու շուրջ։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս պնդումները։
Պատասխան. Ցանկանում ենք ընդգծել, որ հուլիսի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարների և Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ կայացած եռակողմ հանդիպման ժամանակ ԼՂ բեռների տեղափոխման այլընտրանքային ճանապարհների վերաբերյալ որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել։ Ավելին, Հայաստանի Հանրապետությունն իրավասություն չունի և չի կարող քննարկել Լեռնային Ղարաբաղ բեռներ տեղափոխելու այլ ճանապարհների հետ կապված հարցեր։
Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս վերահաստատել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրամայականի վերաբերյալ՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների։
Հատկանշական է նաև, որ հուլիսի 15-ի հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահի կողմից, ինչպես նաև սեպտեմբերի 1-ին խորհրդի նախագահի խոսնակի կողմից արված հայտարարություններում ևս չի մատնանշվում այդպիսի «պայմանավորվածություն». ադրբեջանական կողմը, ձևավորած գործելաոճին համապատասխան, փորձում է շահարկել թեմային զանազան անդրադարձերը և դրանք ներկայացնել որպես պայմանավորվածություն։ Միջազգային գործընկերներն իրենց հայտարարություններում շարունակաբար և աներկբայորեն շեշտադրում են Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման կարևորությունը, և այն, որ այլ ճանապարհների վկայակոչումը չի կարող դիտվել որպես այլընտրանք Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման Ադրբեջանի պարտավորությանը։
Եվս մեկ անգամ հաստատակամորեն ընդգծում ենք, որ ՀՀ համար օրակարգում  է միայն Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անխափան կապն ապահովող ուղու՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերացման խնդիրը, և ՀՀ-ն չի պատրաստվում ներգրավվել որևէ այլ ճանապարհների շուրջ քննարկումներում:

Хотим подчеркнуть, что в ходе состоявшейся 15 июля в Брюсселе трехсторонней встречи с участием лидеров Армении, Азербайджана и председателя Европейского совета не было достигнуто договоренности относительно альтернативных путей транспортировки грузов в Нагорный Карабах, говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Армении, передает Panorama.am.
"Более того, у Республики Армения нет полномочий и она не может обсуждать вопросы, связанные с другими путями транспортировки грузов в Нагорный Карабах.
Республика Армения неоднократно подтверждала свою принципиальную позицию относительно необходимости снятия незаконной блокады Лачинского коридора – в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и имеющими обязательную юридическую силу решениями Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.
Примечательно также, что ни в итоговом заявлении главы Европейского совета Шарля Мишеля после встречи 16 июля, ни в заявлении его пресс-секретаря 1 сентября не говорится о каких-либо "договоренностях", азербайджанская сторона по привычке занята спекуляциями обращений к теме, пытаясь представить их как договоренности.
Международные партнеры в своих заявлениях постоянно и однозначно подчеркивают важность снятия блокады Лачинского коридора и то, что упоминание других маршрутов не может рассматриваться как альтернатива обязанности Азербайджана снять блокаду Лачинского коридора.
Еще раз решительно подчеркиваем: для РА на повестке дня стоит только проблема снятия блокады Лачинского коридора – дороги, обеспечивающей бесперебойное сообщение между Арменией и Нагорным Карабахом, и Республика Армения не собирается вовлекаться в обсуждения о каких-либо других дорогах", – отметила она.