Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Լուի Բուրլանժին:
Վարչապետը կարևորել է նրա այցը Հայաստան և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունների բարեկամության ամրապնդման գործում ներդրման, հատկապես վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի միջազգային տեսանելիությանը նպաստելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ստեղծված իրավիճակին Ֆրանսիայի արձագանքը մեր ժողովուրդների բարեկամության լավագույն արտահայտումներից է: Վարչապետն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի կողմից ուղարկված հումանիտար օգնությունը դեռևս ԼՂ ժողովրդին չի հասել և բարձր գնահատել ֆրանսիական կողմի քայլերը:
Ժան-Լուի Բուրլանժը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին և ԼՂ ժողովրդին` հաղթահարելու դժվարություններն ու առկա խնդիրները:
Զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ պետական սահմանի և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի երկայնքով զորքերի տեղաշարժերի հետևանքով ստեղծված լարվածությանը, ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ քայլերին, հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել Հայաստանի և Ֆրանսիայի խորհրդարանների միջև ձևավորված սերտ փոխգործակցությունից:

Пашинян принял председателя Комиссии НС Франции по внешним отношениям
Премьер-министр Никол Пашинян принял председателя Комиссии Национального Собрания Французской Республики по внешним отношениям Жана-Луи Бурланжа.
Премьер-министр подчеркнул важность визита г-на Бурланжа в Армению и поблагодарил его за вклад в укрепление дружбы между Арменией и Францией, особенно за содействие в представлении международной общественности последствий гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Никол Пашинян отметил, что реакция Франции на сложившуюся ситуацию является одним из лучших проявлений дружбы между нашими народами. Премьер-министр подчеркнул, что отправленная Францией гуманитарная помощь еще не дошла до народа Нагорного Карабаха, а также высоко оценил предпринятые французской стороной шаги.
Жан-Луи Бурланж еще раз подчеркнул поддержку Армении и народу Нагорного Карабаха со стороны Франции в преодолении трудностей и существующих проблем.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с напряженностью, возникшей в результате перемещений войск Азербайджана вдоль государственной границы с Арменией и линией соприкосновения с Нагорным Карабахом, а также шаги по преодолению углубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и армяно-французское сотрудничество.
Двусторонне было выражено удовлетворение сложившимся между парламентами Армении и Франции тесным взаимодействием.