Երևանի ավագանու ընտրություններում անցողիկ շեմը հաղթահարել է 5 քաղաքական ուժ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ներկայացրել է Երևանի ավագանու ընտրությունների նախնական արդյունքները։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»–ը, նախնական արդյունքներով անցողիկ շեմը հաղթահարել է 5 քաղաքական ուժ։
Անցողիկ շեմը հաղթահարած ուժերն են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը, «Մայր Հայաստան» դաշինքը, «Հանրային ձայն» կուսակցությունը և «Հանրապետություն» կուսակցությունը։
Ներկայացնում ենք Երևանի ավագանու ընտրությունների քվեարկության նախնական արդյունքները Երևանի բոլոր 475 տեղամասերից․
«Հանրային ձայն» կուսակցություն-9,68%
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն-32․57%
«Արդար Հայաստան» կուսակցություն-1.12%
«Հաղթանակ» կուսակցություն-1.71%
«Ուժը հայրենյաց» կուսակցություն-0.74%
«Հայաստանի եվրոպական կուսակցություն-1.11%
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցություն-18․89%
«Հանուն սոցիալական արդարության» կուսակցություն-0.34%
«Հանրապետություն» կուսակցություն-11.32%
«Միացյալ Հայաստան» կուսակցություն -0.55%
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն-1.8%
«Ժողովրդավարական Համախմբում» կուսակցություն-1.01%
«Ապրելու երկիր» կուսակցություն-3.64%
«Մայր Հայաստան» դաշինք-15.43%
Միևնույն ժամանակ անցողիկ շեմը հաղթահարած քաղաքական ուժերից որեւէ մեկը 50 տոկոսից ավել ձայն չի հավաքել, ինչը նշանակում է, որ որևէ ուժ չի կարող միայնակ քաղաքապետ ընտրել, քաղաքապետ ընտրելու համար կոալիցիաների անհաժեշտություն կլինի։
Երևան համայնքի ընտրողների ռեգիստրում հաշվառված է 824250 քաղաքացի, քվեարկությանը մասնակցել է 234553 քաղաքացի կամ ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների 28.46%-ը։

На выборах в Совет старейшин Еревана проходной барьер преодолели 5 политических сил
Как сообщает "Арменпресс", по предварительным итогам, проходной барьер преодолели 5 политических сил: партия "Гражданский договор", партия "Национальный прогресс", альянс "Мать Армения", партия "Голос общества" и партия "Республика".
Представляем предварительные итоги голосования на выборах в Совет старейшин Еревана со всех 475 избирательных участков Еревана:
Партия "Голос общества" - 9,68%
Партия "Гражданский договор" - 32,57%
Партия "Справедливая Армения" - 1,12%
Партия "Победа" - 1,71%
Партия "Сила Родины" - 0,74%
Европейская партия Армении - 1,11%
Партия "Национальный прогресс" - 18,89%
Партия "За социальную справедливость" - 0,34%
Партия "Республика" - 11,32%
Партия "Единая Армения" -0,55%
Партия "Просвещенная Армения" - 1,8%
Партия "Демократическое единство" - 1,01%
Партия "Земля для жизни" - 3,64%
Альянс "Мать Армения" - 15,43%
При этом ни одна из политических сил, преодолевших проходной барьер, не получила более 50 % голосов, а это значит, что ни одна сила не может избрать мэра в одиночку, для избрания мэра потребуются коалиции.
В списке избирателей Ереванской общины зарегистрировано 824 250 граждан, в голосовании приняли участие 234 553 гражданина или 28,46% граждан, имеющих избирательные права.