Իրանը հույս ունի, որ Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատունը կվերսկսի աշխատանքը. Իրանի ԱԳՆ
Ճեպազրույցի ժամանակ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Նասեր Քանանին հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի դեսպանատունը Թեհրանում կվերսկսի գործել։ Նա հիշեցրել է Իրանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանի և Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցի և Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատանքի վերսկսման գործընթացի մասին, փոխանցում է 1lurer.am-ը։
«Վերջին 2-3 ամիսների ընթացքում Իրանն ու Ադրբեջանը պատվիրակությունների մի շարք փոխանակումներ են իրականացրել, որոնք սկսվել են երկու երկրի արտգործնախարարների հեռախոսազրույցների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունից և Բաքվում, առանց որևէ պաշտոնական պարտավորության կայացած անձնական հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցած քննարկումներից հետո: Այս համաձայնագրի և երկու երկրի փոխադարձ քաղաքական վճռականության հիման վրա տեղի է ունեցել տարբեր պատվիրակությունների փոխանակում։ Բանակցային գործընթացը, որը ներառում է երկու երկրի բազմաթիվ հանդիպումներ, դրական դինամիկա է դրսևորել հատկապես անվտանգության, դատական համակարգի և տնտեսության ոլորտներում»,- ասել է Քանանին։
Նրա խոսքով՝ Իրանը հույս ունի, որ ձեռնարկված միջոցների հաջող ավարտից հետո Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատունը կվերսկսվի աշխատանքը։ Այդ գործընթացը դիտվում է որպես բարենպաստ և խոստումնալից:
Այս տարվա հունվարի 27-ին զինված հարձակում էր տեղի ունեցել Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա, ինչի հետևանքով զոհվել էր դեսպանատան մեկ աշխատակից, երկուսը վիրավորվել էին։

Иран надеется, что посольство Азербайджана в Тегеране возобновит свою работу: Министерство иностранных дел Ирана
В ходе брифинга официальный представитель МИД Ирана Насер Канани выразил надежду, что посольство Азербайджана в Тегеране возобновит свою работу. Он напомнил о телефонном разговоре между министрами иностранных дел Ирана и Азербайджана Хосейном Амиром Абдолахяном и Джейхуном Байрамовым, а также о процессе возобновления работы посольства Азербайджана в Тегеране, передает 1lurer.am.
"За последние 2-3 месяца Иран и Азербайджан осуществили ряд обменов делегациями, которые начались после договоренности, достигнутой в ходе телефонных разговоров министров иностранных дел двух стран и обсуждений, состоявшихся в ходе личной встречи. проходил в Баку без каких-либо официальных обязательств. На основе этого соглашения и взаимной политической решимости обеих стран состоялся обмен различными делегациями. Переговорный процесс, который включает в себя множество встреч между двумя странами, показал положительную динамику, особенно в сферах безопасности, судебной системы и экономики", - сказал Канани.
По его словам, Иран надеется, что после успешного завершения принятых мер посольство Азербайджана в Тегеране возобновит свою работу. Этот процесс рассматривается как благоприятный и многообещающий.
27 января текущего года произошло вооруженное нападение на посольство Азербайджана в Иране, в результате которого один сотрудник посольства был убит, двое других получили ранения.