Ռուսաստանը դուրս է գալիս Բարենցևի/Եվրոարկտիկական տարածաշրջանի խորհրդից. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը դուրս է գալիս Բարենցևի/Եվրոարկտիկական տարածաշրջանի խորհրդից, հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը:
Նախարարությունից նշել են, որ խորհրդի արևմտյան մասնակիցների (Դանիա, Իսլանդիա, Նորվեգիա, Ֆինլանդիա, Շվեդիա, ԵՄ) մեղքով խորհրդի գործունեությունը 2022 թվականի մարտից փաստացի կաթվածահար է եղել։
Ֆինլանդիայի նախագահությունը չի հաստատել 2023 թվականի հոկտեմբերին խորհրդի ղեկավարությունը Ռուսաստանին փոխանցելու պատրաստակամությունը՝ «խախտելով ռոտացիայի սկզբունքը՝ խափանելով անհրաժեշտ նախապատրաստական միջոցառումների անցկացումը»։
«Ստեղծված պայմաններում ստիպված ենք հայտարարել Ռուսաստանի Դաշնության (խորհրդից - խմբ.) դուրս գալու մասին․.. Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի համապատասխան ուղերձը 2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ին ուղարկվել է կազմակերպության անդամ երկրների նախարարություններին, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցչին, ինչպես նաև Կիրկենեսի (Նորվեգիա) միջազգային Բարենցևի քարտուղարություն», - նշված է գերատեսչության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Նախարարությունից համոզվածություն են հայտնել, որ այսրոպեական քաղաքական կոնյունկտուրան, որով առաջնորդվում են հյուսիսեվրոպական հարևանները, չի համապատասխանում Արկտիկայի բնակիչների երկարաժամկետ շահերին։ «Բարենցևի համագործակցության ճարտարապետության փլուզման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ մեր գործընկերների վրա է», - ընդգծել է ԱԳՆ-ից։
Նախարարությունն ամփոփել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի իրականացնել իր ազգային ծրագրերը հյուսիսում և բաց է մնում համագործակցության համար բոլոր նրանց հետ, ովքեր կառուցողական են տրամադրված, պատրաստ են իրավահավասար երկխոսության և փոխշահավետ համատեղ աշխատանքի, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։

Россия выходит из Совета Баренцева/Евроарктического региона: МИД РФ
Россия выходит из Совета Баренцева/Евроарктического региона, заявили в понедельник в российском внешнеполитическом ведомстве.
Как указали в министерстве, по вине западных участников совета (Дания, Исландия, Норвегия, Финляндия, Швеция, ЕС) его деятельность с марта 2022 года фактически парализована.
Председательство Финляндии не подтвердило готовность передать России руководство в Совете в октябре 2023 г. "в нарушение принципа ротации, сорвав проведение необходимых подготовительных мероприятий", отметили в МИД РФ.
"В сложившихся условиях вынуждены объявить о выходе Российской Федерации (из Совета - ред.)... Соответствующее послание министра иностранных дел России Сергея Лаврова 18 сентября 2023 г. направлено министерствам стран-членов организации, Высокому представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности, а также в Международный Баренцев секретариат в г.Киркенес (Норвегия)", - говорится в заявлении на сайте ведомства.
"Убеждены, что сиюминутная политическая конъюнктура, которой руководствуются наши североевропейские соседи, не соответствует долгосрочным интересам жителей Заполярья. Ответственность за развал архитектуры Баренцева сотрудничества целиком и полностью лежит на наших "партнерах", - подчеркнули в МИД.
Россия продолжит реализовывать свои национальные задачи на Севере и остается открытой к сотрудничеству со всеми, кто настроен конструктивно, готов к равноправному диалогу и взаимовыгодной совместной работе, резюмировали в министерстве, передает Sputnik Армения.