ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունն Ադրբեջանի կեղծ թեզերի վերաբերյալ
Սեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունում դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ադրբեջանական կողմի ներկայացրած թեզերը տարածաշրջանում նոր ռազմական էսկալացիա ծավալելու, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ սկսելու դիվանագիտական նախապատրաստության են նման:
Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպման ժամանակ ադրբեջանցի պաշտոնյաների խոսույթը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների և Հայաստանի դեմ ագրեսիայի քաղաքականության իրականացման գործում միջազգային հանրությանը «համապատասխանատու» կարգելու նպատակ ունի, ինչն անընդունելի է:
Վերոհիշյալ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պնդել են, թե Հայաստանի Հանրապետությունը մերժում է լարվածության թուլացմանն ուղղված բոլոր առաջարկները: Անհասկանալի է, թե ինչ առաջարկների մասին է խոսում Ադրբեջանը, և օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ տվյալ հարցը պարզաբանված չէ: Հարկ ենք համարում նշել, որ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանից զորքերի հայելային ետքաշման առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ և Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է օր առաջ ներգրավվել դրա իրականացման շուրջ քննարկումներում:
Ադրբեջանի պնդումները, թե Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ստեղծել է վարչակարգ, իրականության հետ որևէ աղերս չունեն: Հայաստանի Հանրապետության աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղին ունի հումանիտար բնույթ, ինչի անհրաժեշտությունը ավելի է ընդգծվում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ծավալվող հումանիտար ճգնաժամով: Հայաստանի Հանրապետությունը ողջունում է երկարատև դադարից հետո հումանիտար առաջին բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ և հույս ունի, որ այն շարունակական ու կայուն բնույթ կկրի:
Միևնույն ժամանակ հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Լաչինի միջանցքի 9 ամիս շարունակվող արգելափակումը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների կոպտագույն խախտում է:
Չէին լինի Հայաստանի, միջազգային գործընկերների, անգամ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղին հումանիտար աջակցություն տրամադրելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունները, եթե ինքը՝ Ադրբեջանը, իր ապօրինի գործողություններով չստեղծեր հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում և չխոչընդոտեր ՄԱԿ կառույցների և այլ միջազգային գործընկերների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը զուգահեռ Ադրբեջանը խափանել է գազի և Էլեկտրականության մատակարարումները դեպի ԼՂ, ինչն ակնհայտ է դարձնում, որ միջանցքի արգելափակման ադրբեջանական խոսույթը կեղծ է. եթե Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը բացատրում է միջանցքով դեպի Լեռնային Ղարաբաղ զենք և ռազմամթերք տեղափոխելու մասին կեղծ լուրերով, անհասկանալի է թե էլեկտրագծերով էլ ինչ է հնարավոր տեղափոխել բացի էլեկտրական էներգիայից և գազամուղով էլ ինչ է հնարավոր տեղափոխել բացի բնական գազից:  Ինչ վերաբերվում է ԼՂ-ում ՀՀ բանակի առկայության վերաբերյալ ադրբեջանական պնդումներին, կրկին ընդգծում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի, իսկ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքում ականապատում իրականացնելու կեղծ պնդումները հերքվել են Արդարադատության միջազգային դատարանի ս.թ. փետրվարի 22-ի որոշումով:
Հարկ ենք համարում կրկին ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին, ինչպես նաև 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի և 2023թ. մայիսի 14-ի Բրյուսելի պայմանավորվածություններին: Մտահոգությամբ ենք արձանագրում, որ պաշտոնական Բաքուն մինչև օրս հրապարակային կերպով չի հաստատել իր հավատարմությունը մասնավորապես 2023թ. մայիսի 14-ի բրյուսելյան պայմանավորվածություններին, ինչը տարածաշրջանում լարվածության առանցքային գործոն է:
Ադրբեջանի նկատառումները Հայաստանի ռազմական կարողությունների զարգացման մասին նույնպես անհասկանալի են: Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս հայտարարել է, որ հարևանների նկատմամբ ագրեսիվ գործողություններ ձեռնարկելու որևէ մտադրություն չունի, իսկ ռազմական ոլորտի բարեփոխումները սեփական տարածքային անվտանգությունն ապահովելու նպատակ ունեն:
Ինչ վերաբերվում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, լարվածության թուլացման միջոցը տեսնում ենք Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը և հույս ունենք, որ տարածաշրջանի կայունությամբ հետաքրքրված մեր միջազգային գործընկերները հավելյալ միջոցներ կձեռնարկեն նման երկխոսության հուսալի մեխանիզմներ ստեղծելու համար:

Тезисы Азербайджана похожи на дипломатическую подготовку новой военной эскалации в регионе: заявление МИД Армении
Тезисы, представленные азербайджанской стороной на встрече с представителями дипломатического корпуса в МИД Азербайджана, похожи на дипломатическую подготовку новой военной эскалации в регионе. "Арменпресс" ниже представляет заявление МИД Республики Армения.
"18 сентября на встрече с представителями дипломатического корпуса в МИД Азербайджана тезисы, представленные азербайджанской стороной, похожи на дипломатическую подготовку новой военной эскалации в регионе, на начало конкретных действий, направленных на проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе.
В ходе встречи с аккредитованными в Азербайджане иностранными дипломатами выступление азербайджанских официальных лиц было направлено на то, чтобы международное сообщество сделать "сооответственным" в осуществлении этнической чистки в Нагорном Карабахе и политики агрессии против Армении, что неприемлемо.
В ходе вышеупомянутой встречи представители Азербайджана заявили, что Республика Армения отвергает все предложения, направленные на снижение напряженности. Неясно, о каких предложениях говорит Азербайджан, и в отчете о встрече с иностранными дипломатами этот вопрос не уточняется. Считаем необходимым отметить, что предложение о зеркальном отводе войск от армяно-азербайджанской государственной границы остается в силе и Республика Армения готова к обсуждению его реализации.
Утверждения Азербайджана о том, что Республика Армения создала режим на территории Нагорного Карабаха, не имеют ничего общего с реальностью. Содействие Республики Армения Нагорному Карабаху носит гуманитарный характер, необходимость которого еще больше подчеркивается гуманитарным кризисом, разворачивающимся в результате незаконного блокирования Лачинского коридора. Республика Армения приветствует доставку первого гуманитарного груза в Нагорный Карабах после длительного перерыва и надеется, что они будут непрерывными и стабильными.
При этом считаем необходимым подчеркнуть, что 9-месячная блокировка Лачинского коридора является грубым нарушением Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и юридически обязывающих решений Международного суда от 22 февраля и 6 июля.
Не было бы никаких заявлений со стороны Армении, международных партнёров и даже Азербайджана о готовности оказать гуманитарную поддержку Нагорному Карабаху, если бы Азербайджан своими незаконными действиями сам не создал бы гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и не препятствовал бы вступлению в Нагорный Карабах структур ООН и других международных партнеров. Наряду с блокировкой Лачинского коридора, Азербайджан нарушил и поставки газа и электроэнергии в Нагорный Карабах, что делает очевидным, что азербайджанские разговоры о блокировании коридора являются ложью. Если Азербайджан объясняет незаконное блокирование Лачинского коридора ложными сведениями о транспортировке оружия и боеприпасов по коридору в Нагорный Карабах, то непонятно, что можно провозить по линиям электропередач, кроме электричества, и что можно провозить по газопроводу помимо природного газа. Что касается претензий Азербайджана относительно присутствия армянской армии в Нагорном Карабахе, еще раз подчеркнем, что Республика Армения не имеет армии в Нагорном Карабахе, а ложные утверждения об установке Арменией мин на территории Азербайджана были опровергнуты решением Международного суда от 22 февраля.
Считаем необходимым еще раз подчеркнуть, что Республика Армения подтверждает свою приверженность мирной повестке дня, а также мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, а также соглашениям от 6 октября 2022 года, заключенным в Праге и Брюссельским от 14 мая 2023 года. С обеспокоенностью отмечаем, что официальный Баку пока публично не подтвердил свою приверженность, в частности, Брюссельским соглашениям от 14 мая 2023 году, что является ключевым фактором напряженности в регионе.
Соображения Азербайджана по поводу развития военного потенциала Армении также непонятны. Республика Армения неоднократно заявляла, что не намерена предпринимать агрессивные действия против своих соседей, а реформы в военной сфере направлены на обеспечение собственной территориальной безопасности.
Что касается ситуации вокруг Нагорного Карабаха, то мы видим в диалоге Баку-Степанакерт способ смягчения напряженности и надеемся, что наши международные партнеры, заинтересованные в стабильности региона, предпримут дополнительные меры для создания надежных механизмов такого диалога", - говорится в заявлении МИД Республики Армения.