ԵՄ-ի և իր անդամ երկրների համարժեք արձագանքի ու հստակ քայլերի անհրաժեշտություն կա. Միրզոյանը՝ Իտալիայի ԱԳ նախարարին
Սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իտալիայի ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարար Անտոնիո Տայանիի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր իտալացի գործընկերոջն է ներկայացրել սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված հերթական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր կողմից որդեգրած ագրեսիվ և էթնիկ զտմանն ուղղված քաղաքականությունը: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թիրախավորվում են նաև քաղաքացիական բնակչությունը և ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով առկա են զոհեր և վիրավորներ քաղաքացիական անձանց շրջանում, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային հանրության, մասնավորապես Եվրոպական Միության և իր անդամ պետությունների համարժեք արձագանքի ու հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում զանգվածային ոճրագործությունները կանխելու նպատակով:

Глава МИД Армении проинформировал итальянского коллегу об агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха
19 сентября в Нью-Йорке в рамках 78-й сессии Генассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Антонио Таяни.
Как сообщили в МИД, Мирзоян представил своему итальянскому коллеге ситуацию, создавшуюся в результате развязанной утром 19 сентября очередной широкомасштабной агрессии Азербайджана против народа Нагорного Карабаха, подчеркнув, что Азербайджан продолжает свою агрессивную политику, направленную на осуществление этнической чистки.
Арарат Мирзоян отметил, что азербайджанские вооруженные силы таргетируют гражданское население и инфраструктуру, в результате чего есть жертвы и раненые среди гражданских лиц, в том числе женщины и дети.
Министр иностранных дел подчеркнул необходимость адекватной реакции и четких шагов международного сообщества, в частности Европейского Союза и государств-членов, с целью предотвращения массовых преступлений в Нагорном Карабахе.