ԵՄ-ն քննարկել է Բաքվի կողմից Արցախի դեմ կիրառվող անընդունելի «միջոցներին» արձագանքելու տարբերակներ
Եվրամիությունը քննարկել է «արձագանքման տարբերակները» անընդունելի «միջոցներին», որոնք Ադրբեջանը օգտագործում էր Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ զրույցում ասել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը, Բրյուսելում լրագրողներին հայտնել է եվրոպական բարձրաստիճան աղբյուրը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Միշելի հեռախոսազրույցը Ալիևի հետ տեղի է ունեցել նախօրեին, սակայն Եվրախորհրդի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը զրույցի մանրամասներ չի հայտնել։
«Նախագահ Միշելը խորը հիասթափություն հայտնեց ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ։ Իրավիճակը շատ բարդ է, բացասական հնչեղություն կա միջազգային մակարդակով, այդ թվում՝ ԵՄ-ում, որտեղ առավոտյան (սեպտեմբերի 20) քննարկումներ են եղել արձագանքման տարբեր տարբերակների շուրջ։ Բաքվի կողմից օգտագործվող միջոցներն ուղղակի անընդունելի են»,- ասել է աղբյուրը։
Եվրոպական խորհրդի ղեկավարը նաև մատնանշել է միջազգային հանրության մասնակցության կարևորությունը Ղարաբաղի էթնիկ հայերի անվտանգության ապահովման գործում։ «Նախագահ Միշելը նաև հայտարարեց հումանիտար իրավիճակի վրա այժմ կենտրոնանալու կարևորության մասին: Ադրբեջանը պետք է ապահովի Ադրբեջանում էթնիկ հայերի հանդեպ հարգանքն ու ապագան: Անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ է միջազգային հանրության դերը»,- ասել է եվրոպական աղբյուրը։
Նրա խոսքով, Եվրախորհրդի ղեկավարը նաև կոչ է արել Ալիևին անձնական դեր խաղալ՝ հաստատելով «լիարժեք հարգանք քաղաքացիների, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի նկատմամբ»։

Источник: в ЕС обсуждали варианты ответа на действия Баку в Карабахе
В Евросоюзе обсуждались "варианты ответа" на неприемлемые "средства", которые Азербайджан использовал в отношении Нагорного Карабаха. Об этом заявил в разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым глава Евросовета Шарль Мишель, сообщил журналистам в Брюсселе высокопоставленный европейский источник, передает РИА Новости.
Телефонный разговор Мишеля с Алиевым состоялся накануне, однако подробности беседы пресс-служба главы Евросовета не распространяла.
Глава Евросовета также указал на важность участия международного сообщества в обеспечении безопасности этнических армян Карабаха. "Президент Мишель также заявил о важности сконцентрироваться сейчас на гуманитарной ситуации. Азербайджан должен обеспечить уважение и будущее этнических армян в Азербайджане. Роль международного сообщества необходима для обеспечения безопасности", - сообщил европейский источник.
По его словам, глава Евросовета также призвал Алиева сыграть личную роль, подтвердив "полное уважение граждан, а также международного права".