Եվրախորհրդարանի 60-ից ավելի պատգամավոր դիմել է Բորելին՝ պահանջելով պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ
Եվրախորհրդարանի ավելի քան 60 անդամներ նամակ են հղել Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին՝ պահանջելով պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ Լեռնային Ղարաբաղում իր լայնածավալ հարձակման համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է ֆրանսիացի պատգամավոր, Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի ղեկավար Նատալի Լոազոն։
«Ավելի քան 60 եվրոպացի պատգամավորներ հետևեցին ինձ՝ պահանջելով, որ Եվրոպան պատժամիջոցներ սահմանի Իլհամ Ալիևի վարչակարգի դեմ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության վրա հարձակման համար», - հայտնել է Լուազոն՝ գրառմանը կցելով Բորելին ուղղված նամակի պատճենը։
Ինչպես ասվում է նամակի տեքստում, պատգամավորները ԵՄ-ին կոչ են անում միջոցներ ձեռնարկել էթնիկ զտումները և նոր պատերազմը կանխելու համար։
«Ադրբեջանը նոր հարձակում է սկսել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ։ Մենք կոչ ենք անում ԵՄ-ին անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել՝ վերջ դնելու սկսվող էթնիկ զտմանը և թույլ չտալու, որ այս հարձակումը վերածվի նոր պատերազմի», - գրված է նամակում։
Պատգամավորները Բորելին հարցնում են, թե «ինչ քայլեր է պատրաստվում ձեռնարկել ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայությունը՝ ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վրա հարձակման, և ինչպիսի պատժամիջոցներ է պատրաստվում կիրառել ԵՄ-ն հրադադարի ռեժիմը խախտելու համար պատասխանատու Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ»։
Սեպտեմբերի 20-ին Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում քննարկում է տեղի ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի հարձակման թեմայով։ Պատգամավորները դատապարտել են այդ լայնածավալ հարձակումը և ընդգծել Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու անհրաժեշտությունը։

Более 60 депутатов Европарламента обратились к Боррелю с требованием ввести санкции против Азербайджана
Более 60 депутатов Европарламента направили письмо верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю с требованием ввести санкции против Азербайджана за его широкомасштабное нападение на Нагорный Карабах. Как передает "Арменпресс", об этом в своем микроблоге в X сообщила депутат от Франции, глава подкомитета по безопасности и обороне Европарламента Натали Луазо.
"Более 60 европейских депутатов поддержали мой запрос, направленный на введение санкций Евросоюзом против режима Ильхама Алиева за его нападение на армянское население Нагорного Карабаха", - написала она, приложив копию письма Боррелю.
В письме депутаты призывают ЕС принять меры по предотвращению этнических чисток и новой войны.
"Азербайджан начал новое нападение на армян Нагорного Карабаха. Мы призываем ЕС принять незамедлительные меры, чтобы остановить начинающуюся этническую чистку и не допустить, чтобы это нападение переросло в новую войну", - говорится в письме.
Депутаты хотят выяснить, "какие действия намерена предпринять внешнеполитическая служба ЕС в ответ на атаку Азербайджаном Нагорного Карабах, и какие именно санкции собирается принять ЕС против азербайджанских властей, ответственных за нарушение прекращения огня".
20 сентября в комитете по международным отношениям Европарламента состоялось обсуждение вопроса нападения Азербайджана на Нагорный Карабах. Депутаты осудили масштабное нападение и подчеркнули необходимость введения санкций против Баку.