Թուրքիան Հայաստանին մեղադրում է նոյեմբերի 10-ի հայտարարության պարտավորությունները չկատարելու մեջ
Թուրքիան Հայաստանին մեղադրում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի եռակողմ հայտարարության շրջանակներում հրադադարի պարտավորությունները չկատարելու մեջ: Ինչպես փոխանցում է News.am-ը՝ նման անհեթեթ հայտարարությամբ է հանդես եկել Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարությունը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի վրա լկտի հարձակումից հետո՝ խախտելով բոլոր միջազգային պարտավորությունները, այդ թվում ՝ նշված համաձայնագիրը։
«Հայաստանը չի կատարում նոյեմբերի 10-ի հրադադարի պարտավորությունները, ինչը հանգեցնում է տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը եւ լարվածության աճին»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է Hurriyet թերթը:

Турция обвиняет Армению в невыполнении обязательств по прекращению огня
Турция обвиняет Армению в невыполнении обязательств по прекращению огня в рамках трехстороннего заявления Азербайджана, Армении и России от 10 ноября 2020 года. Как передает News.am, с подобным абсурдным заявлением выступило Министерство национальной обороны Турции после наглого нападения Азербайджана на Арцаха в нарушение всех международных обязательств, в том числе указанного соглашения.
''Армения не выполняет обязательства по прекращению огня от 10 ноября, что приводит к дестабилизации обстановки в регионе и эскалации напряженности'', - говорится в заявлении турецкого ведомства, которое цитинует газета Hurriyet.