Միացյալ Նահանգները հայ ժողովրդի կողքին են. ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 25-ին ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսին: Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է  սեպտեմբերի 21-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի, Գերի Փիթերսի և մի շարք այլ սենատորների` Սենատի քննարկմանը ներկայացված  երկկուսակցական «Հաջակցություն հայերին ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ» օրենսդրական ակտի նախագիծը՝ հույս հայտնելով, որ այն կընդունվի:
ՀՀ ԱԺ լրատվական բաժնի փախանցմամբ, անդրադառնալով  սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ի աջակցող ելույթի համար՝ շեշտելով, որ ստեղծված իրավիճակում անչափ կարևոր է  միջազգային գործընկերների արդյունավետ և հստակ քայլերի հրատապությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած  հերթական լայնածավալ հարձակման մանրամասներն ու հետևանքները: Սենատորը տեղեկատվություն է տրամադրել Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզեր իրականացրած այցից: Նա դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակը՝ աջակցություն հայտնելով հայ ժողովրդին: Գերի Փիթերսը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը:

Соединенные Штаты рядом с армянским народом: Сенатор США Герри Питерс
25 сентября Председатель НС А.Симонян принял сенатора США Герри Питерса. Глава парламента приветствовал проект двухпартийного законодательного акта "Поддержка армян против азербайджанской агрессии", внесенный в Сенат 21 сентября председателем Комитета Сената США по международным отношениям Робертом Менендесом, Герри Питерсом и рядом других сенаторов, выразив надежду, что он будет принят.
Как передает пресс служба НС РА касаясь состоявшегося 21 сентября в Нью-Йорке экстренного заседания Совета Безопасности ООН, спикер НС поблагодарил США за выступление в поддержку, подчеркнув, что в сложившейся ситуации крайне важна незамедлительность эффективных и четких шагов международных партнеров, в том числе введение санкций против Азербайджана.
На встрече обсуждались подробности и последствия очередного крупномасштабного нападения, развязанного Азербайджаном 19 сентября. Сенатор представил информацию по итогам своего посещения областей Вайоц Дзор и Сюник. Он осудил сложившуюся в Нагорном Карабахе гуманитарную ситуацию, выразив содействие армянскому народу. Герри Питерс подтвердил поддержку Соединенными Штатами территориальной целостности Армении.