Կրեմլը մեկնաբանել է ՌԴ ՆԳ նախարարի այցերը Երևան
Բացարձակապես նորմալ է, որ ՌԴ ՆԳ նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը քննարկել է ընթացիկ օրակարգը, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն։
«Ներքին գործերի նախարարն իր ուղևորություններն իրականացնում է միջազգային շփումների ժամանակացույցով, որը նախապես հաստատված և կազմված է։ Ուստի սա ծրագրված այց է, այն պետք է կայանար, և միանգամայն նորմալ է, որ ծրագրված այց կատարելիս ՆԳ նախարարը շոշափում է արդիական հրատապ հարցեր»,- հարցին, թե ինչու է Կոլոկոլցևին վստահվել»,- այսպես է պատասխանել Պեսկովը հարցին, թե ինչու հենց Կոլոկոլցևին է վստահվել երկխոսությունը Փաշինյանի հետ՝ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակում Արևմուտքի դերի մասին:
Նախօրեին Կոլոկոլցևը Երևանում Փաշինյանի հետ հանդիպմանը, ուր նա ժամանել էր մասնակցելու Ռուսաստանի և Հայաստանի ՆԳՆ-ների համատեղ կոլեգիայի նիստին, ասել էր, որ «Արևմուտքը ցանկանում է օգտագործել Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը՝ Ռուսաստանին դուրս մղել Հարավային Կովկասից և ոչնչացնել ռուս-հայկական կապը»,փոխանցում է News.am-ը։

Совершенно нормально, что министр внутренних дел РФ Владимир Колокольцев на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном обсудил актуальную повестку, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает РИА Новости
"Министр внутренних дел осуществляет свои поездки по графику международных контактов, который утверждается и верстается заранее. Поэтому это плановый визит, он должен был состояться, и совершенно нормально, что, осуществляя плановый визит, министр внутренних дел затрагивает актуальные текущие вопросы", - ответил Песков на вопрос о том, почему именно Колокольцеву был доверен диалог с Пашиняном о роли Запада в ситуации вокруг Украины.
Накануне Колокольцев на встрече с Пашиняном в Ереване, куда он прибыл для участия в заседании объединенной коллегии министерств внутренних дел России и Армении, заявил, что "Запад хочет использовать ситуацию вокруг Украины, чтобы выдавить Россию из Южного Кавказа, разрушить российско-армянскую связку".