Ֆրանսիան Սյունիքում հյուպատոսություն կբացի. Կատրին Կոլոննա
Ֆրանսիան նախատեսում է ՀՀ Սյունիքի մարզում հյուպատոսություն բացել։ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նիստում այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան` անդրադառնալով հարցին, թե ինչ է անում Ֆրանսիան հայերին պաշտպանելու համար, հաղորդում է Սպուտնիկ Արմենիան։
«Մենք խորացրել ենք ռազմական ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցությունը։ Ֆրանսիայի դեսպանատանը ռազմական կցորդ կնշանակվի։ Սահմանամերձ Սյունիքի մարզում շուտով հյուպատոսություն կբացենք»,– ասել է Կոլոննան
Նա նաև ընդգծել է, որ Ֆրանսիան բազմիցս հանդես է եկել ի պաշտպանություն Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի, այդ թվում` ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել։ Կոլոննան նաև հիշեցրել է ֆինանսական աջակցության մասին, որը Փարիզը կտրամադրի Երևանին` բռնի տեղահանվածների կարիքները հոգալու համար:

Франция откроет консульство в Сюнике: Катрин Колонна
Франция откроет консульство в Сюнике. Об этом на заседании Национального собрания заявил министр иностранных дел Франции Катрин Колонна в ответ на вопрос о том, что делает Франция,чтобы защитить армян.
"Мы углубили сотрудничество с Арменией в оборонной сфере. В посольстве Франции будет военный атташе. В приграничной Сюникской области скоро откроем консульский центр", - сказала Колонна.
Она также отметила, что Франция неоднократно выступала в поддержку Армении и Нагорного Карабаха, в том числе созывала заседание Совбеза ООН, напомнила о финансовой поддержке, которую Париж окажет Еревану для вынужденно переселенных лиц, передает Sputnik Армения