ԼՂ բուժհաստատություններից տարբեր աստիճանի այրվածքներով 58 քաղաքացի է տարհանվել. ՌԴ ՊՆ
Ստեփանակերտի մոտ վառելիքի պահեստի պայթյունից հետո Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի սանիտարական ավիացիայի թռիչքներով Լեռնային Ղարաբաղի բուժհաստատություններից տարբեր աստիճանի այրվածքներով 58 քաղաքացի է տարհանվել մասնագիտացված ԲԿ–ներում մասնագիտացված բուժօգնության համար: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Ներկա պահին բժշկական ջոկատից տարհանվել է 16 քաղաքացի, հոսպիտալից և Հանրապետական բժշկական կենտրոնից՝ համապատասխանաբար 7 և 35 տուժած», - հայտնել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի բժշկական ջոկատի ղեկավար Պավել Սուսլովը:
Նշվում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման վայրում շարունակում է մնալ 522 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում ՝ 293 երեխա, որոնք ներկայում հնարավորություն չունեն վերադառնալ իրենց տները: Կազմակերպվել է նրանց տեղավորումը, սնունդը և բժշկական օգնության տրամադրումը:
Հիշեցնենք` սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտ-Ասկերան ավտոճանապարհի հարակից տարածքում` բենզինի պահեստում, տեղի է ունեցել ուժեղ պայթյուն, որի հետևանքով բազմաթիվ մարդիկ են մահացել։
Հաստատված մահերի թիվը 68 է: 21-ի ինքնությունը պարզ է, մյուսներինը՝ ոչ: Վիրավորում ստացած քաղաքացիների թիվը 290 է, որոնցից 168-ը սեպտեմբերի 26–ին տեղափոխվել են ՀՀ բժշկական հաստատություններ։

МО РФ: Эвакуированы 58 жителей Нагорного Карабаха, пострадавших в результате взрыва в Степанакерте
58 жителей Нагорного Карабаха, пострадавших в результате взрыва в Степанакерте, эвакуированы для оказания дальнейшей квалифицированной и специализированной помощи в профильных медицинских учреждениях. Об этом сообщает Минобороны РФ.
Эвакуация из госпиталя и медицинского центра Нагорного Карабаха граждан с ожогами различной степени тяжести осуществляется рейсами санитарной авиации ВКС России для оказания дальнейшей квалифицированной и специализированной помощи в профильных медицинских учреждениях.
"На настоящий момент из медицинского отряда эвакуировано 16 граждан, из госпиталя и республиканского медицинского центра 7 и 35 пострадавших соответственно", - сообщил начальник медицинского отряда РМК Павел Суслов.
Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на территории Нагорного Карабаха. Поддерживается непрерывное взаимодействие с Баку и Степанакертом, направленное на недопущение кровопролития, обеспечение безопасности и соблюдение норм гуманитарного права в отношении мирного населения.
В расположении российского миротворческого контингента продолжают находятся 522 мирных жителя, в том числе 293 ребенка, не имеющих возможность вернуться в свои дома в настоящее время. Организовано их размещение, питание и оказание медицинской помощи.