Ալիևը Բլինքենին վստահեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հետագա ռազմական գործողություններ չի իրականացնի և կհամաձայնի դիտորդական առաքելության ուղարկմանը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հետագա ռազմական գործողություններից զերծ մնալու անհրաժեշտությունը։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով հեռախոսազրույցի վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերի տարածած հաղորդագրությունը։
Բլինքենը նաև Ալիևին կոչ է արել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին տրամադրել երաշխիքներ առ այն, որ նրանք կարող են ապահով ապրել իրենց տներում, և որ նրանց իրավունքները պաշտպանված կլինեն։
«Պետքարտուղարը հորդորել է նախագահ Ալիևին լայն համաներում կատարել, թույլ տալ միջազգային դիտորդական առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես նաև նշել է նախագահի՝ հրապարակայնորեն հայտարարած հանձնառությունները՝ Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող բոլորին օգնելու կառուցել ապագա՝ հիմնված խաղաղության, փոխըմբռնման և փոխադարձ հարգանքի վրա», - նշված է հաղորդագրությունում։
Ավելի ուշ Միլլերը թեմային անդրադարձել է նաև ճեպազրույցի ընթացքում։
«Պետքարտուղարն այսօր (խմբ.՝ սեպտեմբերի 26-ին) կրկին խոսել է նախագահ Ալիևի հետ և շեշտել հետագա ռազմական գործողություններ չթույլատրելու հրատապությունը, ընդգծել, որ քաղաքացիական անձանց համար պետք է ապահովվի անվերապահ պաշտպանություն և ազատ տեղաշարժ, և որ դեպի Լեռնային Ղարաբաղ պետք է անարգել հումանիտար հասանելիություն լինի», - նշել է պաշտոնյան։
Ըստ Միլլերի՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում Ալիևը հայտնել է, որ հետագա ռազմական գործողություններ չեն լինի։
«Մենք ակնկալում ենք, որ նա այդպես կվարվի։ Նա նաև ասել է, որ կընդունի դիտորդական առաքելություն, և մենք ակնկալում ենք, որ նա այդպես կվարվի», - հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը։
Մեթյու Միլլերը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային դիտորդական առաքելության ուղարկման հստակ մեխանիզմները քննարկվում են տարածաշրջանի դաշնակիցների և գործընկերների հետ։

Алиев заверил Блинкена, что военных действий в Нагорном Карабахе не будет и согласился на отправку наблюдательной миссии
Госсекретарь США Энтони Блинкен в телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым подчеркнул необходимость воздержания от дальнейших военных действий против Нагорного Карабаха. "Арменпресс" передает об этом, со ссылкой на сообщение пресс-секретаря Госдепартамента США Мэтью Миллера о телефонном разговоре.
Энтони Блинкен призвал Алиева предоставить жителям Нагорного Карабаха гарантии безопасного проживания в их домах и защиты их прав.
"Госсекретарь призвал президента Алиева провести широкую амнистию и разрешить направление международной наблюдательной миссии в Нагорный Карабах. Он коснулся и публично заявленных обязательств президента помочь всем, кто находится в Нагорном Карабахе, построить будущее, основанное на мире, взаимопонимании и взаимном уважении", - говорится в сообщении.
Мэтью Миллер обратился к этой теме на брифинге.
"Госсекретарь сегодня (26 сентября: ред.) вновь говорил с президентом Алиевым и подчеркнул срочность недопущения дальнейших военных действий. Он подчеркнул, что гражданским лицам должна быть обеспечена безоговорочная защита и свободное передвижение, также и то, что в Нагорный Карабах должен быть обеспечен беспрепятственный гуманитарный доступ", - отметил Миллер.
По словам Миллера, Алиев ответил, что дальнейших военных действий не будет.
"Мы ожидаем, что он так поступит. Он также сказал, что примет наблюдательную миссию, и мы думаем, что он это сделает", - заявил представитель Госдепартамента США.
Мэтью Миллер добавил, что четкие механизмы отправки международной наблюдательской миссии в Нагорный Карабах обсуждаются с союзниками и партнерами региона.