«Մայր Հայաստանը» պատրաստ է իր քվեն տալ Հայկ Մարությանին. դաշինքի հայտարարությունը
«Մայր Հայաստան» դաշինքը Երևանի ավագանու ընտրությունը դիտարկել է որպես Հայաստանում ամբողջական իշխանափոխության հնարավորություն և մեկնարկային քայլ: Այսինքն՝ մենք ոչ թե զուտ քաղաքապետի պաշտոնի հարց ենք դրել, այլ ընտրությունները համարել ենք միջոց Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը փոխելու համար:
Մենք համոզված ենք, որ մեր երկրի անվտանգության, անկախության, տարածքային ամբողջականության ապահովման թիվ մեկ խնդիրը Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելն է և նոր ազգային իշխանություն ձևավորելը:
Երևանի ավագանու ընտրության արդյունքները ցույց տվեցին, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» փոքրամասնություն է և չունի մայրաքաղաքում իշխանություն ձևավորելու մանդատ:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնելով «Մայր Հայաստանին» քվե տված քաղաքացիներին՝ մենք հիմք ենք ընդունում նաև այն ընտրողների կամքը, որոնք ոչ իշխանական այլ ուժերին քվե տալով՝ կողմ են արտահայտվել իշխանափոխությանը:
Ելնելով վերը նշվածից՝ վերահաստատում ենք նախկինում հնչեցրած մեր դիրքորոշումը՝ «Քաղաքացիական պայմանագրին» Երևանում իշխանազրկման համար պատրաստ ենք աջակցել քաղաքապետի այն թեկնածուին, որը կհայտարարի, որ կիսում է Հայաստանում ամբողջական իշխանափոխություն իրականացնելու մեր դիրքորոշումը:
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը որպես քաղաքապետի թեկնածու է առաջադրել Հայկ Մարությանին, ով հրապարակավ ընդունել է «Մայր Հայաստանի» դիրքորոշումն ամբողջական իշխանափոխության անհրաժեշտության մասին:
Եթե ոչ իշխանական դաշտում հաստատվի կոնսենսուս, ապա «Մայր Հայաստան» դաշինքն իր մանդատներով կնպաստի Երևանում «Քաղաքացիական պայմանագրի» իշխանազրկման գործընթացին և կօգնի ոչ իշխանական դաշտից նոր քաղաքապետի նշանակմանը՝ իր քվեն տալով «Ազգային առաջընթացի» ներկայացրած քաղաքապետի թեկնածուին՝ Հայկ Մարությանին:

Заявление: «Мать Армения» готова отдать свои голоса Айку Марутяну
Если во вне провластном поле будет достигнут консенсус, то альянс "Мать Армения" своими мандатами поспособствует процессу лишения "ГД" власти в Ереване. Об этом говорится в заявлении, распространенном блоком "Мать Армения".
"Альянс "Мать Армения" рассматривал выборы в Совет старейшин Еревана как возможность и стартовый шаг для полной смены власти в Армении. То есть мы не просто ставили вопрос о должности мэра, а рассматривали выборы как способ изменить внутреннюю и внешнюю политику Армении.
Мы уверены, что задачей номер один в деле обеспечения безопасности, независимости и территориальной целостности нашей страны является отстранение Никола Пашиняна от власти и формирование новой национальной власти.
Результаты выборов в Совет старейшин Еревана показали, что партия "Гражданский договор" составляет меньшинство и не имеет мандата на формирование власти в столице.
Поблагодарив еще раз граждан, проголосовавших за "Мать Армению", мы также берем за основу волю тех избирателей, которые, проголосовав за другие не провластные силы, выразили свою поддержку смене власти.
Исходя из вышеизложенного, мы подтверждаем ранее озвученную позицию: для лишения власти "ГД" в Ереване мы готовы поддержать того кандидата в мэры, который заявит, что разделяет нашу позицию по осуществлению полной смены власти в Армении.
Партия "Национальный прогресс" выдвинула кандидатом на пост мэра Айка Марутяна, который публично принял позицию нашего блока о необходимости полной смены власти.
Если во вне провластном поле будет достигнут консенсус, то альянс "Мать Армения" своими мандатами поспособствует процессу лишения "ГД" власти в Ереване и поможет назначению нового мэра из вне провластного поля,  отдав свой голос Айку Марутяну".