Եվրախորհրդարանը կքննարկի ԼՂ վրա հարձակման համար Ադրբեջանին դատապարտող բանաձև
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները լիագումար նիստում պատրաստվում են դատապարտել Ադրբեջանի վերջին չարդարացված հարձակումը:
«Արմենպրես»-ը Եվրոպական խորհրդարանի կայքից տեղեկացավ, որ հոկտեմբերի 3-ին Եվրոպական խորհրդարանը կքննարկի Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը՝ Ադրբեջանի հարձակումից հետո:
ԵԽ կայքում հրապարակված հայտարարությունում նշվում է , որ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի վերջին հարձակումը հանգեցրել է իրենց տներից էթնիկ հայերի զանգվածային արտագաղթի: Հիշատակում կա այն մասին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես զգուշացրել էր ԼՂ-ում էթնիկ զտումների մասին:
Դեբատը կանցկացվի հոկտեմբերի 3-ին ԵՄ խորհրդում Իսպանիայի նախագահության և Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ: Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող բանաձևի քվեարկությունը կկայանա հոկտեմբերի 5-ին:

Европарламент обсудит осуждающую Азербайджан резолюцию
Депутаты Европарламента готовятся на пленарном заседании осудить последнюю неспровоцированную атаку Азербайджана.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт Европарламента, 3 октября Европарламент обсудит ситуацию в Нагорном Карабахе после нападения Азербайджана.
В опубликованном на сайте Европарламента заявлении говорится, что последнее нападение Азербайджана на Нагорный Карабах привело к массовой эмиграции этнических армян из своих домов. Есть также напоминание о том, что премьер-министр Армении Никол Пашинян также предупредил об этнических чистках в Нагорном Карабахе.
Дебаты пройдут 3 октября с участием представителей председательствующей в Совете ЕС Испании и Европейской комиссии. Голосование по осуждающей действия Азербайджана резолюции состоится 5 октября.