Ֆրանսիան հայ ժողովրդի և Հայաստանի իրական դաշնակիցն է. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 28-ին Դուբլինում հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեին: Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման նախաձեռնության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականության և ագրեսիայի հարցում փաստացի իրականացել են ամենահոռետեսական կանխատեսումները: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ տեղեկատվական բաժնից:
Կողմերը քննարկել են ԼՂ-ի հայերի հայրենազրկման հետևանքով առաջացած խնդիրները: Մտքեր են փոխանակվել Ադրբեջանի դեմ միջազգային պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան հայ ժողովրդի և Հայաստանի իրական դաշնակիցն է ու համոզմունք հայտնել Հայաստանի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ Ֆրանսիայի ջանքերի շարունակականության վերաբերյալ: Նա նշել է՝ ակնկալում է, որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը և Սենատն իրենց վերաբերմունքը կարտահայտեն տեղի ունեցած և ընթացող ողբերգական իրադարձությունների վերաբերյալ: Ֆրանսիացի գործընկերն իր աջակցությունն ու զորակցությունն է հայտնել ԼՂ ժողովրդին և նշել, որ կներդնի բոլոր ջանքերն իրավիճակի կայունացման հարցում: Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող անհանգստություններին, որոնց անմիջական կրողն է նաև Հայաստանը:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային հանրության կողմից ադրբեջանական քաղաքականության դատապարտման անհրաժեշտության շուրջ: Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի կողմից Ֆրանսիայի խորհրդարանում հնչեցրած՝ Սյունիքում հյուպատոսություն բացելու հայտարարության համար:

Франция – реальный союзник армянского народа и Армении: Ален Симонян – спикеру НС Франции
28 сентября Председатель НС РА А.Симонян встретился в Дублине со спикером Национального Собрания Французской Республики Яэль Браун-Пивье. Выразив благодарность за инициирование встречи, спикер НС РА отметил, что самые пессимистичные прогнозы по проводимой Азербайджаном политике и агрессии фактически сбылись. Об этом передает пресс-служба Парламента.
Стороны обсудили проблемы, вызванные депатриацией армян Нагорного Карабаха. Состоялся обмен мнениями о необходимости применения международных санкций против Азербайджана. А.Симонян подчеркнул, что Франция является реальным союзником армянского народа и Армении, выразив уверенность в продолжении усилий Франции по обеспечению безопасности РА. Он отметил, что ожидает от НС Франции и Сената выражения своего отношения к произошедшим и продолжающимся трагическим событиям. Французский коллега выразила поддержку народу Нагорного Карабаха, отметив, что приложит все усилия для стабилизации ситуации. Стороны коснулись существующих в регионе опасений, в том числе в Армении.
Состоялся обмен мнениями о необходимости осуждения политики Азербайджана международным сообществом. Председатель НС РА в завершение встречи поблагодарил министра иностранных дел Франции Катрин Колонны за заявление во французском парламенте об открытии консульства в Сюнике.