Հունգարիան 102,000 եվրո է հատկացրել ԿԽՄԿ հայաստանյան ներկայացուցչությանը՝ «հալածյալ քրիստոնյաներին» օգնելու համար
Հունգարիայի կառավարությունը 102,000 եվրո է հատկացրել ԿԽՄԿ հայաստանյան ներկայացուցչությանը «հալածյալ քրիստոնյաներին» օգնելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Տրիստան Ազբեյը։
Նրա խոսքով՝ օգնությունը կտրամադրվի Հայ առաքելական եկեղեցու խնդրանքով` Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձությունների հետեւանքով առաջացած խորհրդակցություններից հետո: «Վերջին շաբաթներին զինված հակամարտության սրման և Ստեփանակերտի վառելիքի և քսայուղերի պահեստում տեղի ունեցած մահացու պայթյունի հետևանքով մի քանի տասնյակ հազար էթնիկ հայեր լքել են իրենց տները և տեղափոխվել Հայաստան»,- նշել է նա։ «Հունգարիայի օգնությունը նպատակ ունի խթանել կայունությունը տարածաշրջանում՝ օգնություն տրամադրելով հակամարտությունից և վառելիքի պահեստի պայթյունից տուժած խաղաղ բնակիչներին», - ասել է Ազբեյը: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ նա նշել է, որ Հունգարիայի կառավարությունը տարածաշրջանում խաղաղությունը դիտարկում է որպես միակ կենսունակ լուծում։

Венгрия выделила 102 000 евро армянскому обществу Красного креста для помощи "преследуемым христианам"
Правительство Венгрии выделило 102 000 евро армянскому обществу Красного креста для помощи "преследуемым христианам". Об этом сообщил государственный секретарь министерства иностранных дел Венгрии Тристан Азбей.
По его словам, помощь будет предоставлена по просьбе Армянской Апостольской церкви после консультаций, вызванных событиями в Нагорном Карабахе . "В результате эскалации вооруженного конфликта в последние недели и смертельного взрыва на складе ГСМ в Степанакерте несколько десятков тысяч этнических армян покинули свои дома и перебрались на поселение в Армению", - отметил он. "Помощь Венгрии направлена на содействие стабильности в регионе путем оказания помощи гражданскому населению, пострадавшему от конфликта и взрыва на складе топлива", — сказал Азбей. Что касается конфликта в Нагорном Карабахе, он отметил, что венгерское правительство рассматривает мир в регионе как единственное жизнеспособное решение.