Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բռնի տեղահանմանը, որին նախորդել են Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 19-20-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացված լայնածավալ հարձակումը, իսկ մինչ այդ՝ 9-ամսյա շրջափակումը։
ԵՄ պատվիրակությունը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու կարևորությունը։
«Հրատապ է շարունակական անխոչընդոտ մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերել նրանց, ովքեր դեռ կարիքի մեջ են Ղարաբաղում, ինչպես նաև նրանց, ովքեր հեռացել են։ Եվրամիությունն աջակցում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) աշխատանքին, որը նպաստում է վիրավորների, ինչպես նաև հիվանդների շտապ տարհանմանը և տեղում արտակարգ օգնության տրամադրմանը», - գրված է հայտարարությունում:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը հիշեցնում է Եվրահանձնաժողովի կողմից հումանիտար օգնության 5 միլիոն եվրոյի լրացուցիչ փաթեթի մասին, որը պետք է օգնի Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղահանված մարդկանց և նրանց, ովքեր «Ղարաբաղի ներսում կհայտնվեն խոցելի իրավիճակում»։
«ԵՄ-ն և անդամ երկրները պատրաստ են տրամադրել լրացուցիչ հումանիտար օգնություն», - հավելել են ԵՄ պատվիրակությունում։
Հայտարարությունում շեշտվում է ՄԱԿ-ի առաքելության կողմից տեղում իրավիճակի գնահատման կարևորությունը։
«Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում՝ ապահովելու Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, ներառյալ՝ առանց ահաբեկման և խտրականության իրենց տներում արժանապատիվ ապրելու, ինչպես նաև տեղահանվածների վերադարձի իրավունքը։ Կարևոր է, որ առաջիկա օրերի ընթացքում ՄԱԿ-ի առաքելությունը կարողանա մուտք գործել տարածք», - նշվում է հայտարարությունում:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը հավելում է, որ Եվրոպական Միությունը հաշվի է առնում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակիչների գրանցման գործընթացի մեկնարկը և կշարունակի ուշադրությամբ հետևել տեղում զարգացումներին։

Делегация Евросоюза в Армении коснулась насильственного выселения армян из Нагорного Карабаха, которому предшествовало крупномасштабное нападение на Нагорный Карабах, осуществленное Азербайджаном 19-20 сентября, а до этого 9-го сентября. месячная блокада.
Как сообщает «Арменпресс», делегация ЕС подчеркнула важность оказания гуманитарной помощи народу Нагорного Карабаха.
«Необходимо срочно оказывать постоянную беспрепятственную гуманитарную помощь тем, кто все еще нуждается в Карабахе, а также тем, кто уехал. Евросоюз поддерживает работу Международного комитета Красного Креста (МККК), который способствует экстренной эвакуации раненых и больных и оказанию экстренной помощи на месте", - говорится в сообщении.
Делегация ЕС в Армении напоминает о дополнительном пакете гуманитарной помощи Еврокомиссией в 5 миллионов евро, который должен помочь людям, перемещенным из Нагорного Карабаха в Армению, и тем, кто "окажется в уязвимом положении внутри Карабаха".
"ЕС и его государства-члены готовы предоставить дополнительную гуманитарную помощь", - добавила делегация ЕС.
В заявлении подчеркивается важность оценки ситуации на месте миссией ООН.
«Азербайджан несет ответственность за обеспечение прав и безопасности карабахских армян, включая право достойно жить в своих домах без запугивания и дискриминации, а также право на возвращение перемещенных лиц. Важно, чтобы миссия ООН смогла войти на территорию в ближайшие дни", - говорится в сообщении.
Делегация ЕС в Армении добавляет, что Евросоюз принимает во внимание начало процесса регистрации армянских жителей Нагорного Карабаха властями Азербайджана и продолжит внимательно следить за развитием событий на местах.